{"vars":{{"pageTitle":"Silne wzrosty w produkcji i dochodzie. Dobre wieści OECD dla Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dochod-gospodarstw-domowych","main","najnowsze","oecd","pkb","polska"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"10 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":600766}} }
300Gospodarka.pl

Silne wzrosty w produkcji i dochodzie. Dobre wieści OECD dla Polski

Najnowsze dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju dają Polsce powody do optymizmu. W naszym kraju wzrósł zarówno realny PKB na osobę, jak i realny dochód gospodarstwa domowego na osobę. OECD zauważa, że były to silne wzrosty. Nie wszystkim państwom do niej należącym udało się uzyskać równie dobre wyniki.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podała najnowsze dane dotyczące wzrostów i spadków PKB na osobę oraz realnego dochodu gospodarstwa domowego na osobę w krajach, które do niej należą.

OECD poinformowała, że w państwach, które skupia, realny dochód gospodarstwa domowego na osobę wzrósł o 0,9 proc. w pierwszym kwartale 2023 roku, przewyższając wzrost realnego PKB na osobę o 0,3 proc.


Czytaj także: Podatki w Polsce są za wysokie? To mit. Na tle innych państw OECD jesteśmy przeciętniakiem


To trzeci kwartał z rzędu, w którym realny dochód gospodarstwa domowego na osobę wzrasta w OECD oraz najwyższy kwartalny wzrost od pierwszego kwartału 2021 roku, gdy dochody były wspierane przez programy pomocy związane z pandemią – tłumaczy Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

OECD zauważa, że Polska doświadczyła w pierwszym kwartale 2023 r. silnego wzrostu, zarówno realnego PKB na osobę (3,9 proc.), jak i realnego dochodu gospodarstwa domowego na osobę (3,5 proc.). Innymi słowy: nasza gospodarka wykazała się dynamicznym wzrostem zarówno w kontekście produkcji dóbr i usług na osobę, jak i wzrostem dostępnego dochodu dla każdego członka gospodarstwa domowego.

Tym samym udało nam się poprawić wyniki z dwóch kwartałów 2022 r. w odniesieniu do wzrostu realnego PKB na osobę.

W drugim i czwartym kwartale ’22 zaliczyliśmy spadki rzędu odpowiednio (-2,3 proc.) oraz  (-2,2 proc.) W pierwszym kwartale 2022 r. wzrost ten wyniósł znacznie więcej, bo 5,1 proc, więc mamy jeszcze sporo do zrobienia.

Jak wypadły inne kraje?

Duże wzrosty realnego dochodu gospodarstwa domowego na osobę odnotowano również w Danii (4,3 proc.), Belgii (4,1 proc.) i Holandii (2,6 proc.).

Mimo ogólnego wzrostu realnego dochodu gospodarstwa domowego na osobę, nie wszystkie państwa mają jednak powody do radości.

Spośród 21 krajów, dla których dostępne są dane, 11 odnotowało wzrost, podczas gdy 10 odnotowało spadek. Wśród gospodarek G7, realny dochód gospodarstwa domowego na osobę wzrósł we Włoszech i Stanach Zjednoczonych, podczas gdy spadł w Kanadzie, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Kanada odnotowała największy spadek realnego dochodu gospodarstwa domowego na osobę (-2,2 proc.), częściowo spowodowany niższymi transferami rządowymi do gospodarstw domowych niż w poprzednim kwartale, gdy przekazywane były dodatkowe płatności związane z kosztami utrzymania.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


W Niemczech zarówno realny PKB na osobę, jak i realny dochód gospodarstwa domowego na osobę spadły drugi kwartał z rzędu.

We Włoszech odnotowano największy wzrost realnego dochodu gospodarstwa domowego na osobę w pierwszym kwartale 2023 roku (3,3 proc.), ponieważ wzrost cen energii złagodniał po skokowym wzroście w poprzednim kwartale, poprawiając dochody gospodarstw domowych w ujęciu realnym.

W Stanach Zjednoczonych wzrost realnego dochodu gospodarstwa domowego na osobę (1,7 proc.) wynikał głównie z obniżenia podatków płatnych w pierwszym kwartale 2023 roku, po wzroście w 2022 roku z powodu wzrostu płac i wynagrodzeń, odroczonej płatności podatków za 2020 rok oraz silnych zysków kapitałowych.

Czytaj także: