{"vars":{{"pageTitle":"Skąd się wzięło Święto Pracy, czyli dlaczego 1 maja mamy dzień wolny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["1-maja","chicago","dzien-wolny","historia","main","manifestacje","masakra-na-haymarket","najnowsze","policja","polska","pps","praca","prl","stany-zjednoczone","strajki-robotnikow","swieto-pracy","wyroki"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"1 maja 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"01","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":553995}} }
300Gospodarka.pl

Skąd się wzięło Święto Pracy, czyli dlaczego 1 maja mamy dzień wolny

Choć w Polsce 1 maja budzi skojarzenia z PRL-em i komunizmem, to historia Święta Pracy zaczyna się w kapitalistycznych Stanach Zjednoczonych. A konkretnie w Chicago, gdzie pod koniec XIX wieku doszło do krwawo stłumionych demonstracji robotników domagających się czegoś, co dziś jest standardem: ośmiogodzinnego dnia pracy. 

Kojarzenie świętowania 1 maja z komunizmem jest po części uprawnione: PRL zawłaszczył tę datę, a oficjalnie Święto Pracy stało się świętem państwowym w 1950 r.

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione jednak znacznie wcześniej, bo przez Drugą Międzynarodówkę już w 1891 r. dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie – przeobraziły się w propagandowy rytuał, mający legitymizować system.

Robotnicy strajkują

Wróćmy jednak do korzeni. 1 maja 1886 roku w Stanach Zjednoczonych robotnicy zorganizowali strajk generalny, domagając się wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy. Szybko doszło do konfrontacji z policją.

Protesty zakończyły się krwawymi zamieszkami. Wydarzenie to przeszło do historii jako tzw. Masakra na Haymarket, kulminacją były wydarzenia z 4 maja. Początkowo demonstracja przebiegała spokojnie. Płomienne przemówienie wygłaszał jeden z przywódców ruchu robotniczego. W trakcie wystąpienia Augusta Spiesa doszło do eksplozji bomby. W sumie zginęło 11 osób (7 policjantów oraz 4 demonstrantów). Było też wielu rannych po obydwu stronach.


Zobacz też: Praca dorywcza zyska na popularności. Firmy coraz częściej z niej korzystają


Władze zareagowały natychmiast. Aresztowano kilkunastu liderów ruchu robotniczego. Zostali oskarżeni o podżeganie do zamieszek i terroryzm. W czasie procesu, który odbył się w kolejnych miesiącach, uznano ich za winnych. Skazano ich na karę śmierci przez powieszenie. Orzeczenie było krytykowane przez ruch robotniczy i organizacje związkowe. Mimo to 11 listopada 1887 roku  August Spies, Albert Parsons, Adolph Fischer i George Engel – zostali powieszeni w więzieniu w Chicago. Inny z oskarżonych powiesił się w celi jeszcze przed wydaniem wyroku.

Po tym wydarzeniu w Stanach Zjednoczonych odbyły się ogromne manifestacje, w których uczestniczyły setki tysięcy ludzi. Wielokrotnie dochodziło do starć z policją. Protesty w związku z Masakrą na Haymarket miały miejsce również w Europie. Uczestniczyli w nich Niemcy, Francuzi, Włosi i Brytyjczycy. 

Globalne święto

Co ciekawe, mimo że później 1 maja stał się symbolem walki o prawa pracownicze i jest obchodzony jako święto robotników w wielu krajach na całym świecie, w tym w Europie, Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji, w Stanach Zjednoczonych święto pracy celebruje się w pierwszy poniedziałek września. Chodziło m.in. o odciągnięcie uwagi od wspomnianych wydarzeń.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W Polsce formalnie 1 Maja stał się ustawowym świętem państwowym dopiero w roku 1950, jednak od roku 1945 dla wszystkich było oczywiste, że dla rządzących rocznica ta ważniejsza jest niż wszystkie inne. Uroczystości obowiązkowo odbywały się w całym kraju: poczynając od Warszawy, gdzie na trybunie ustawiało się całe kierownictwo partyjno-rządowe, aż po wsie i małe miasteczka. Tego dnia odbywały się pochody, wiece i zgromadzenia, w których udział często był obowiązkowy lub premiowany możliwością zakupu atrakcyjnych towarów.

Jaki status ma Święto Pracy obecnie w naszym kraju? To nadal święto państwowe. Ale ma zupełnie inny wymiar, niż w PRL. To nadal dzień wolny, ale bez wiecowania i maszerowania. Współcześnie 1 maja w Polsce to przede wszystkim okazja do wypoczynku w czasie długiego majowego weekendu.

Obecnie Dzień Pracy jest oficjalnym świętem w 66 krajach. Największe pochody czy wiece odbywają się w Niemczech, Norwegii i Japonii. 1 maja nie pracują np. Francuzi, Niemcy, Hiszpanie, Włosi i Brazylijczycy.

Polecamy: