{"vars":{{"pageTitle":"Słoneczniki Van Gogha oblane zupą. Jeden z najsłynniejszych obrazów impresjonizmu zaatakowali aktywiści","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["aktywisci","atak-na-sztuke","najnowsze","national-gallery","sztuka","van-gogh"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"14 października 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":369551}} }
300Gospodarka.pl

Słoneczniki Van Gogha oblane zupą. Jeden z najsłynniejszych obrazów impresjonizmu zaatakowali aktywiści

Aktywiści z Just Stop Oil oblali zupą pomidorową „Słoneczniki” Vincenta van Gogha w National Gallery w Londynie. Obraz wart 72,5 mln funtów został zaatakowany w ramach protestu m.in. przeciwko kryzysowi kosztów życia.

Dwójka aktywistów oblała zupą jeden z najsłynniejszych obrazów Vincenta van Gogha z 1988 roku wykorzystując hasła, że życie jest ważniejsze od sztuki. Według nich oblanie dzieła zupą miało zwrócić uwagę m.in na działalność koncernów naftowych i problem światowego głodu. Obraz był chroniony szybą.

– Czy jest wart więcej niż jedzenie? Więcej niż sprawiedliwość? Czy bardziej interesuje Cię ochrona obrazu czy ochrona naszej planety i ludzi? Kryzys kosztów życia jest częścią kosztów kryzysu naftowego, paliwo jest nieosiągalne dla milionów zmarzniętych, głodnych rodzin. Nie stać ich nawet na podgrzanie puszki zupy – krzyczeli po ataku.

Po ataku na obraz aktywiści przykleili się do ściany muzeum.

Praca Van Gogha jest jednym z najważniejszych obiektów londyńskiej National Gallery. Obecna wartość obrazu to 72,5 mln funtów lub, według innych wyliczeń, 85 mln dolarów.

Brytyjskie media podają, że przez ostatnie dwa tygodnie grupa Just Stop Oil organizowała protesty na drogach wokół centrum Londynu.

Londyńska policja poinformowała, że ​​funkcjonariusze aresztowali dwóch protestujących z grupy Just Stop Oil za szkody kryminalne i poważne wykroczenie.

Galeria Narodowa w Londynie opublikowała oficjalne oświadczenie, w którym podała:

– Tuż po 11 rano tego ranka dwie osoby weszły do ​​pokoju 43 Galerii Narodowej. Para wydawała się przyklejać do ściany sąsiadującej ze Słonecznikami Van Gogha (1888). Obrzucili również obraz czerwoną substancją – co prawdopodobnie było zupą pomidorową – podała National Gallery.

– Wizytujący zostali wyprowadzeni z pomieszczenia i wezwano policję. Funkcjonariusze są teraz na miejscu. Rama obrazu została w niewielkim stopniu uszkodzona, ale obraz jest nienaruszony. Aresztowano dwie osoby – podano także.

 

Historia londyńskich Słoneczników

Słoneczniki Van Gogha zostały nabyte przez National Gallery w 1924 roku z Funduszu Courtauld, który został specjalnie utworzony do zakupu wówczas współczesnych obrazów.

Fundusz Courtauld kupił także trzy inne ważne prace Van Gogha w latach dwudziestych. Wszystkie cztery zostały namalowane na południu Francji.

Grupa Just Stop Oil już wcześniej dokonała aktów protestacyjnych w National Gallery w Londynie. W lipcu tego roku, dwóch aktywistów dołączyło własną „apokaliptyczną wizję przyszłości” do arcydzieła Johna Constable’a znajdującym się w londyńskim muzeum. Następnie także przykleili się do ramy obrazu. Działacze zostali aresztowani.

Obraz został zbadany przez zespół konserwatorski, który stwierdził, że ma niewielkie uszkodzenia ramy i pewne „zakłócenia powierzchni na obrazie” – oba uszkodzenia zostały jednak naprawione.

Portret Marilyn Monroe sprzedany. Obraz Andy’ego Warhola stał się najdroższym dziełem sztuki XX wieku