{"vars":{{"pageTitle":"Słowacja też chce mieć amerykańskie reaktory. Podpisano porozumienia o współpracy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-jadrowa","energetyka","energetyka-jadrowa","najnowsze","slowacja","westinghouse"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"17 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":596869}} }
300Gospodarka.pl

Słowacja też chce mieć amerykańskie reaktory. Podpisano porozumienia o współpracy

JAVYS – słowacka spółka zajmująca się energetyką jądrową – podpisała z Westinghouse Electric Company porozumienia o współpracy. Dotyczą potencjalnego wdrożenia zarówno „dużych” reaktorów AP1000, jak i małych reaktorów modułowych AP300.

Celem porozumień jest stworzenie ram dla współpracy obu stron w zakresie szczegółowych planów technicznych i rozwojowych. Mają też umożliwić realizację kolejnych działań w celu wdrożenia technologii reaktorów jądrowych Westinghouse na Słowacji.


Czytaj też: Modułowe reaktory jądrowe. Wszystko co trzeba wiedzieć o SMR-ach [EXPLAINER]


Przyszłość energetyczna Słowacji

– Posiadamy bogate doświadczenie we współpracy z Westinghouse, ponieważ od dłuższego czasu realizujemy konkretne projekty związane z zamknięciem elektrowni jądrowych w Jaslovskich Bohunicach. Ponadto Westinghouse uczestniczy w procesach dywersyfikacji paliwa jądrowego dla reaktorów na Słowacji, reprezentując tym samym, z naszej perspektywy, firmę, która obsługuje cały cykl jądrowy – powiedział prezes JAVYS Pavol Štuller, cytowany w komunikacie.

Słowacja jest krajem, który dobrze rozumie korzyści związane z wykorzystaniem energii jądrowej Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że możemy współpracować z zespołem JAVYS, aby zabezpieczyć przyszłość energetyczną Słowacji dzięki naszym zaawansowanym i sprawdzonym technologiom reaktorów AP1000 i AP300 – dodał David Durham, prezes Energy Systems w Westinghouse.


300Klimat od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz cotygodniowy newsletter.


Obecnie w tym kraju działają dwie elektrownie jądrowe – Bohunice i Mochovce.

Amerykańska technologia w Polsce

Jesienią 2022 roku polski rząd zdecydował o wyborze technologii Westinghouse do budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Reaktory staną na Pomorzu. W lipcu 2023 roku projekt uzyskał decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Polski rząd planuje jeszcze w tym roku wybór drugiej lokalizacji dla elektrowni jądrowej. Prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik mówił 300Gospodarce, że firma liczy na wybór jej technologii także w tym przypadku.

Polecamy także: