{"vars":{{"pageTitle":"Słowacy blokują granicę z Ukrainą. Dołączają do polskiego protestu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["blokada-granicy","najnowsze","slowacja","transport","ue","ukraina"],"pagePostAuthor":"Magdalena Borodziewicz","pagePostDate":"30 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":634755}} }
300Gospodarka.pl

Słowacy blokują granicę z Ukrainą. Dołączają do polskiego protestu

Słowaccy przewoźnicy należący do Unii Przewoźników Słowacji (UNAS) będą blokować jedyne przejście graniczne z Ukrainą przeznaczone dla ciężarówek.

Jak podaje Polska Agencja Prasowa (PAP), blokada dotyczy przejścia Vyżne Nemeckie–Użhorod. Decyzja zapadła w środę. UNAS postanowiła, że przyłączy się do polskiego protestu na granicach z Ukrainą. Blokada będzie obowiązywać od godz. 15:00 w piątek i ma trwać do odwołania.


Czytaj także: Protest przewoźników na granicy z Ukrainą. Trzy przejścia zostały zablokowane


Przewoźnicy ze Słowacji mają podobne żądania, co firmy polskie. Krytykują Unię Europejską, która zniosła zezwolenia dla ukraińskich firm transportowych. Uważają, że nie jest to korzystna decyzja. Jak czytamy w PAP, UNAS zadeklarowała, że nie będzie stosować ograniczeń wobec transportów humanitarnych, pomocy wojskowej, przewozu żywych zwierząt, paliwa oraz produktów spożywczych.

Protest w Polsce

W południe w poniedziałek 6 listopada Komitet Obrony Przewoźników i Pracodawców Transportu rozpoczął blokadę trzech przejść granicznych Polska–Ukraina: Dorohusk–Jagodzin, Hrebenne–Rawa Ruska (woj. lubelskie) i Korczowa–Krakowiec (podkarpackie). W ten sposób polskie firmy protestują przeciwko decyzji UE, domagając się ochrony rynku i usprawnienia odpraw. 23 listopada zablokowane zostało także przejście Medyka – Szeginie. Do protestujących kierowców dołączyli rolnicy.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Postulaty firm transportowych dotyczą uporządkowania zasad przewozów przez granicę dla obu krajów, Polski i Ukrainy. Przepuszczane są transporty humanitarne i broni. Dla pozostałych ciężarówek przekroczenie związane jest z wielodniowym oczekiwaniem. Organizatorzy zarejestrowali protest do 3 stycznia.

Wczoraj (środa) wstępne porozumienie ogłosił minister infrastruktury, ale na razie protest trwa.

Więcej: