{"vars":{{"pageTitle":"Mlekpol uruchomi trzy biogazownie w Grajewie, Mrągowie i Kolnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["biogaz","branza-spozywcza","emisje","energetyka","inwestycje","mlekpol","oczyszczalnia-sciekow","technologia"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"19 sierpnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":177816}} }
300Gospodarka.pl

Mlekpol uruchomi trzy biogazownie w Grajewie, Mrągowie i Kolnie

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol planuje uruchomić w przyszłym roku biogazownię w Grajewie oraz rozpocząć prace dotyczące biogazowni w Mrągowie i Kolnie.

Biogazownia w Grajewie ma zostać oddana do użytku jako pierwsza, jesienią 2022 roku. Jej koszt jest szacowany na 25,32 mln złotych – podała spółdzielnia agencji ISBNews.

Odzyskana energia

Stworzenie biogazowni w Grajewie to kolejny etap modernizacji zakładowej oczyszczalni ścieków. Głównym celem tego projektu jest „wykorzystanie energii pierwotnej zawartej w ściekach oraz odpadach produkcyjnych”, z których spółka wyprodukuje biogaz w reaktorze beztlenowym – powiedział wiceprezes ds. produkcji w SM Mlekpol w Grajewie Zbigniew Groszyk.

„Spalając biogaz w wysokosprawnym układzie kogeneracyjnym wytworzymy energię elektryczną oraz odzyskamy ciepło, które spożytkujemy w oczyszczalni” – wskazał.

Biogazownia zwiększy bezpieczeństwo energetyczne oczyszczalni oraz stworzy możliwość uzyskania ciepła niezbędnego do suszenia osadu.

Na budowę biogazowni w Grajewie Mlekpol otrzymał dofinansowanie w wysokości 11 mln zł. Na przyszły rok zaplanowano prace koncepcyjne i uzgodnienia związane z kolejnymi biogazowniami, w zakładach w Mrągowie i Kolnie.

Ograniczanie emisji

Jak mówi Zbigniew Groszyk, uzyskany biogaz to źródło energii uzyskiwane z tzw. źródeł odnawialnych. „W przyszłości powinno wyeliminować paliwa kopalne, gdyż ma dużo mniejszą emisję pyłów i zerową emisję dwutlenku węgla do atmosfery” – powiedział wiceprezes z Mlekpolu.

Spółka podaje, że od lat podejmuje działania zmierzające do ograniczenia emisji oraz zmniejszenia zużycia wody podczas produkcji.

Np. „wybudowana rok temu hybrydowa elektrociepłownia w Mrągowie to obecnie najnowocześniejsze centrum energetyczne zakładu przemysłowego w Europie. Obiekt wytwarza energię elektryczną, parę technologiczną oraz ciepłą wodę na potrzeby procesów produkcyjnych zakładuł” – podał Mlekpol.

Spółdzielnia Mleczarska Mlekpol w Grajewie to największy producent mleka i wyrobów mleczarskich w Polsce oraz jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Firma posiada 13 zakładów produkcyjnych. Prawie jedna trzecia wyrobów spółki jest eksportowana do krajów Azji, Ameryki Południowej i Europy.

Przeterminowane piwo? Grupa Żywiec produkuje z niego energię, zamiast je wylewać