{"vars":{{"pageTitle":"Spokojnie, jeszcze się rozkręci, czyli konsumpcja zacznie przyspieszać dzięki wzrostowi płac","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","place-realne","polski-instytut-ekonomiczny","sprzedaz-detaliczna","wyniki-sprzedazy","zarobki"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"21 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":597714}} }
300Gospodarka.pl

Spokojnie, jeszcze się rozkręci, czyli konsumpcja zacznie przyspieszać dzięki wzrostowi płac

Poprawa wyników sprzedaży detalicznej nastąpi w III kw. tego roku dzięki dodatniej dynamice płac realnych – prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Według analityków Instytutu na odbicie konsumpcji prywatnej wskazują również wyniki koniunktury konsumenckiej.

Przewidujemy poprawę wyników sprzedaży detalicznej już w III kwartale tego roku. Głównym motorem będzie wzrost płac w gospodarce powyżej poziomu inflacji, który nastąpił już w czerwcu. Według naszych prognoz w III kwartale realne zarobki wzrosną o 1,6 proc. – czytamy w komentarzu do danych Głównego Urzędu Statystycznego o sprzedaży detalicznej w czerwcu.

PIE wskazał na efekt wysokiej bazy rok temu w związku z dodatkową konsumpcją przez ukraińskich uchodźców. Spadki sprzedaży detalicznej w cenach stałych względem poprzedniego roku utrzymują się od stycznia.

Mniejsze zarobki i zmiany w strukturze konsumpcji przyczyniły się do spadku sprzedaży dóbr trwałych. Narodowy Bank Polski odnotowuje, że w maju tego roku odsetki, które banki wypłaciły swoim klientom, były ponad pięć razy większe niż rok temu. To efekt wyższych stóp procentowych i rosnącej ilości pieniędzy, które Polacy trzymają na dłużej w bankach. Do tego dochodzi odpływ uchodźców wojennych z kraju i fakt, że Polacy zdecydowanie rzadziej planują większe zakupy – czytamy dalej.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Jak podał dziś GUS, sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła o 4,7 proc. względem poprzedniego roku w czerwcu 2023. W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,9 proc. Jednak w okresie styczeń-czerwiec 2023 r. sprzedaż zmalała w skali roku o 5,7 proc. (w 2022 r. wzrost o 9,1 proc.).

Konsensus rynkowy przewidywał 4,7 proc. spadku w skali rok do roku (sprzedaż w cenach stałych).

Czytaj także: