Spotify, globalny gigant streamingu muzyki, ogłosił znaczną redukcję zatrudnienia, zmniejszając liczbę etatów o prawie 1600 miejsc pracy, czyli 17 proc. wszystkich zatrudnionych.
Daniel Ek, miliarder, założyciel i dyrektor generalny Spotify, jako powody podał połączenie wyzwań gospodarczych i zwiększonych kosztów finansowania zewnętrznego. Ek przekazał pracownikom Spotify wiadomość o redukcji etatów w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej firmy. W komunikacie poinformował też o wpływie rosnących stóp procentowych i zmieniającego się krajobrazu gospodarczego, zauważając, że pomimo wysiłków zmierzających do obniżenia kosztów w ciągu ostatniego roku, struktura kosztów firmy pozostaje większa niż uznano za konieczne.
Spotify, z siedzibą w Sztokholmie, dominuje w branży streamingu muzyki. Firma stanęła jednak w obliczu trudności związanych ze spowolnieniem globalnej gospodarki, co doprowadziło do odejścia od dużych inwestycji w podcasting. Odwrót od rozwijania podcastów obejmował także rozwiązanie umowy na podcast z księciem Harrym i księżną Sussex na początku roku.
Jest to trzecia i najbardziej znacząca runda redukcji zatrudnienia w Spotify w 2023 r. Poprzednio firma zwalniała w styczniu (6 proc. zatrudnionych) i czerwcu (2 proc. pracowników).
Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.
Stopy procentowe a zatrudnienie. O co chodzi?
Spotify skorzystało z niskooprocentowanych pożyczek podczas blokad spowodowanych pandemią w 2020 i 2021 roku. Jednak obecne otoczenie gospodarcze, charakteryzujące się wzrostem stóp procentowych i zmieniającymi się priorytetami inwestorów, skłoniło firmę do ponownej oceny struktury kosztów.
Ek wyraził przekonanie, że przyjęcie szczuplejszej struktury organizacyjnej pozwoli Spotify na bardziej strategiczne reinwestowanie zysków w biznes.
Decyzja Spotify o redukcji zatrudnienia podkreśla zmieniający się krajobraz w branży technologicznej, w którym firmy są zmuszone do dokonywania strategicznych dostosowań w celu radzenia sobie z niepewnością gospodarczą.
Czytaj także:
- Spotify żegna się z Urugwajem. Także obecność w Polsce jest pod znakiem zapytania
- Kryzys w IT? Nie w Polsce. Największa firma z branży mówi o dwucyfrowych podwyżkach płac
- Praca w IT: Wciąż rośnie liczba jednoosobowych firm. Ale kobiety wolą etaty
- Streaming staje się zbyt drogi. Wzrost cen najczęstszą przyczyną rezygnacji z abonamentów