{"vars":{{"pageTitle":"Sprzedaż detaliczna lekko odbiła. Co najchętniej kupowali Polacy?","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["najnowsze","sprzedaz-detaliczna"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":726029}} }
300Gospodarka.pl

Sprzedaż detaliczna lekko odbiła. Co najchętniej kupowali Polacy?

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,6 proc. Lekki wzrost widać także w porównaniu sierpnia do lipca, podał GUS w komunikacie. Odbicie było mniejsze niż oczekiwali ekonomiści.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu 2024 r. była wyższa niż przed rokiem o 2,6 proc. (wobec spadku o 2,7 proc. w sierpniu 2023 r.), zaś w cenach bieżących o 3,2 proc.  W porównaniu z lipcem 2024 r. notowano wzrost sprzedaży detalicznej o 1,1 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w komunikacie.

Polacy najbardziej chcą aut

W sierpniu najmocniej odbiła sprzedaż w grupie „pojazdy samochodowe, motocykle, części” – o 15,7 proc. Duży wzrost zanotowano także w sekcji „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” – o 11,2 proc. oraz „paliwa stałe, ciekłe, gazowe” – o 5,7 proc. To już sygnał zbliżającego się kolejnego sezonu grzewczego. W kategorii: „pozostałe” sprzedaż wzrosła o 13,9 proc.

Wciąż jednak spadek sprzedaży notują towary z kategorii „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” – o 0,4 proc., jak podaje GUS.

Za lwią cześć tej sprzedaży odpowiada sprzedaż samochodów. Przez pierwsze osiem miesięcy sprzedaż aut jest wyższa o jedną czwartą niż w analogicznym okresie przed rokiem. To potężny zastrzyk dla PKB. Nie zmienia to jednak faktu, że z miesiąca na miesiąc sprzedaż aut spada. Trzeba pamiętać, że samochody kupują przede wszystkim firmy. Oznacza to, że jako obywatele odbudowujemy swoje oszczędności ograniczając zakupy produktów. Naszą konsumpcję ciągną obecnie w głównej mierze usługi – komentuje Zbigniew Maciąg z Konfederacji Lewiatan.

Wzrost nie spełnił oczekiwań ekonomistów. Konsensus prognoz ekonomistów przygotowany przez PAP Biznes zakładał wzrost sprzedaży detalicznej w sierpniu w cenach stałych o 3,9 proc. w ujęciu rdr i na wzrost o 2,0 proc. w ujęciu mdm.


(opr. katmok)

Więcej: