Dane GUS o sprzedaży detalicznej w czerwcu bieżącego roku okazały się lepsze od oczekiwań ekonomistów. „Ożywienie w konsumpcji niezmiennie V-kształtne” – wskazują eksperci.
Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w czerwcu 2020 roku spadła o 1,3 proc. w ujęciu rocznym, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 8,4 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.
Ekonomiści oczekiwali spadku sprzedaży detalicznej w ujęciu rocznym o 2,7 proc. i wzrostu w ujęciu miesięcznym o 7,8 proc.
W opinii ekonomistów Banku Pekao, czerwcowe dane wskazują na szybkie ożywienie konsumpcji w Polsce.
Sprzedaż detaliczna spadła w czerwcu o 1,3% r/r w cenach stałych, powyżej konsensusu i blisko naszej prognozy (-2% r/r). Ożywienie w konsumpcji niezmiennie V-kształtne. pic.twitter.com/Fs66IOuJMK
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 21, 2020
Poniżej grafika ukazująca dynamikę czerwcowej sprzedaży z podziałem na branże.
Ekonomiści mBanku wskazują na dalszy istotny wzrost w sprzedaży sprzętu RTV i AGD oraz znaczne wyhamowanie spadków w sektorze motoryzacyjnym (w maju w ujęciu rocznym segment ten odnotował spadek o 34 proc., a w czerwcu już „tylko” -6,4 proc.).
Sprzedaż detaliczna (c.s.) przyspieszyła w czerwcu, ale nadal lekko spada w ujęciu rocznym (-1,3%). To dużo lepszy wynik od rynkowego konsensusu i bliski naszej prognozie -0,5%. Dalsze przyspieszanie w RTV i AGD do +16,1% r/r, samochody już tylko -6,4% r/r – czarny koń. pic.twitter.com/1XnBAGNIHx
— mBank Research (@mbank_research) July 21, 2020
Produkcja budowlano-montażowa
We wtorek GUS opublikował także dane o produkcji budowlano-montażowej.
Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa w Polsce w czerwcu bieżącego roku była niższa o 2,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku oraz wyższa o 12,5 proc. w stosunku do maja 2020 roku.
Czerwcowe dane wskazują na poprawę nastrojów w budownictwie – w maju produkcja budowlano-montażowa spadła o 5,1 proc. w ujęciu rocznym, a w porównaniu z kwietniem wzrosła zaledwie o 0,8 proc.
Ekonomiści Banku Millennium wskazują jednak, że perspektywy dla sektora budowlanego prezentują się mniej optymistycznie od innych sektorów, ze względu na pogorszenie fundamentów koniunktury w budownictwie mieszkaniowym oraz przejściowy dołek w inwestycjach infrastrukturalnych współfinansowanych przez środki unijne.
Czytaj także:
Sprzedaż detaliczna w maju spadła o prawie 9%. „To świetny wynik” – wskazują ekonomiści