{"vars":{{"pageTitle":"Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju. GUS podał dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["branza-odziezowa","farmaceutyki","gus","motoryzacja","przemysl","sprzedaz-detaliczna"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"22 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":316810}} }
300Gospodarka.pl

Sprzedaż detaliczna wzrosła w maju. GUS podał dane

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) wzrosła o 8,2 proc. rok do roku w maju 2022 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Natomiast w ujęciu miesięcznym odnotowano spadek o 1,7 proc.

Konsensus rynkowy wynosił 8,8 proc. wzrostu rok do roku (sprzedaż w cenach stałych).

– Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym sprzedaż detaliczna w cenach stałych w maju 2022 r. była o 0,6 proc. wyższa w porównaniu z kwietniem br. – podał GUS.

Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących w maju była wyższa niż przed rokiem o 23,6 proc. i wzrosła o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca – wynika z danych GUS.

Które segmenty sprzedaży wzrosły najbardziej, a które najmniej?

Największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. przypadł na grupę oznaczaną przez GUS jako „pozostałe”. Wzrost ten wyniósł 18 proc. Sprzedaż detaliczna „Tekstyliów, odzieży, obuwia”  wzrosła o 17,7 proc. W segmencie oznaczanym jako „Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” przyrost sprzedaży detalicznej wyniósł 15,4 proc. Sprzedaż żywności, napojów i wyrobów tytoniowych odnotowała wzrost o 10,5 proc.

Największy spadek sprzedaży uwidocznił się w sektorze motoryzacyjnym. Sprzedaż detaliczna samochodów, motocyklów i części samochodowych spadła o 10,6 proc.

Sektor handlujący meblami, RTV i AGD odnotował spadek równy 4 proc.

Poniżej dane o zmianach sprzedaży detalicznej w maju w ujęciu rocznym (ceny stałe)

Wyszczególnienie % r/r
Ogółem 8,2
  w tym:
Pojazdy samochodowe, motocykle, części -10,6
Paliwa stałe, ciekłe i gazowe -0,3
Żywność, napoje i wyroby tytoniowe 10,5
Pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach *
Farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny 15,4
Tekstylia, odzież, obuwie 17,7
Meble, RTV, AGD -4
Prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach -2,8
Pozostałe 18