{"vars":{{"pageTitle":"Sri Lanka próbuje się układać z wierzycielami. Kraj tonie w długach","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bank-swiatowy","bankructwo","dlugi","finanse","mfw","najnowsze","sri-lanka"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"29 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"29","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":592224}} }
300Gospodarka.pl

Sri Lanka próbuje się układać z wierzycielami. Kraj tonie w długach

Sri Lanka prosi wierzycieli o redukcję zadłużenia. Chodzi przede wszystkim o obligacje denominowane w dolarach. Kraj negocjuje z zagranicznymi inwestorami umorzenie jednej trzeciej tego długu. 

Prezes banku centralnego Sri Lanki, Nandalal Weerasinghe, ogłosił szczegóły planu, który ma na celu wyjście z ogromnego zadłużenia kraju. Dług krajowy wynosi obecnie 42 miliardy dolarów – podaje agencja Reuters.

Rząd planuje zaoferować zagranicznym inwestorom 30 proc. redukcję wartości swoich międzynarodowych obligacji państwowych i domaga się podobnych ustępstw od posiadaczy innych obligacji denominowanych w dolarach.

Zmiany obejmują również konwersję bonów skarbowych na obligacje długoterminowe w ramach programu restrukturyzacji zadłużenia krajowego.

Bankructwo Sri Lanki

To najgorszy kryzys finansowy Sri Lanki od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1948 r. i zaostrzył się on przez rekordowo niskie rezerwy walutowe i brak spłaty długu zagranicznego w zeszłym roku.

W marcu Sri Lanka uzyskała pomoc w wysokości 2,9 miliarda dolarów od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Reformy dotyczące zadłużenia mają pomóc w osiągnięciu celów programu MFW, jakim jest zmniejszenie ogólnego zadłużenia kraju do 95 proc. PKB do 2032 roku.

Jednocześnie rząd renegocjuje swoje zadłużenie zagraniczne  z posiadaczami obligacji i wierzycielami dwustronnymi, w tym z Chinami, Japonią i Indiami.

Niespłacone międzynarodowe obligacje państwowe Sri Lanki wynoszą obecnie 12,5 miliarda dolarów.


Czytaj także: Spadły długi firm rolno-spożywczych. Inflacja i koszty energii nadal jednak dołują branżę


Miliony od Banku Światowego

Sri Lanka chce zakończyć rozmowy o restrukturyzacji zadłużenia do września, co zbiegnie się z pierwszym przeglądem programu MFW.

Chiny wezwały wielostronnych pożyczkodawców, takich jak MFW i Bank Światowy, do pokrycia części strat, co spotkało się z oporem tych instytucji i kilku krajów, w tym Stanów Zjednoczonych – donosi Reuters.

Bank Światowy zatwierdził już 700 milionów dolarów wsparcia budżetowego i socjalnego dla Sri Lanki. Z tej sumy 500 mln dolarów zostanie przeznaczone na wsparcie budżetowe, a 200 mln dolarów na pomoc społeczną dla osób najbardziej dotkniętych kryzysem.

Jak Sri Lanka spłaci pożyczkodawców?

Rząd przedstawił trzy opcje reorganizacji zadłużenia krajowego dla posiadaczy lokalnie emitowanych obligacji denominowanych w dolarach, takich jak Sri Lanka Development Bonds (SLDB). Pierwszą propozycją dla inwestorów są międzynarodowe obligacje państwowe: 30 proc redukcji kapitału z 6-letnim terminem zapadalności i 4 proc. stopą procentową – wynika z informacji podanych przez agencję Reuters.

Posiadacze obligacji krajowych będą mieli dwie inne opcje: propozycję podobną do tej oferowanej dwustronnym wierzycielom dolarowym, bez redukcji kapitału, z 15-letnim okresem zapadalności i 9-letnim okresem karencji przy oprocentowaniu 1,5 proc. lub wymianę posiadanych obligacji na instrumenty denominowane w walucie lokalnej z 10-letnim okresem zapadalności po stopie procentowej Sri Lanki Standing Lending Facility Rate (SLFR) + 1 proc.

Fundusze Superannuation, w tym fundusze emerytalne, posiadające obligacje w walucie lokalnej otrzymają nowe obligacje o oprocentowaniu 9 proc. Jednak obligacje w walucie lokalnej posiadane przez banki zostały wyłączone z programu, aby zmniejszyć obciążenie sektora finansowego.

Czytaj także: