{"vars":{{"pageTitle":"Stare lasy uratują planetę przed CO2. Jeśli tylko damy im odpowiednia ochronę","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dwutlenek-wegla","emisja-co2","lasy","najnowsze","ochrona-lasow","redukcja-emisji"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"15 listopada 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":626392}} }
300Gospodarka.pl

Stare lasy uratują planetę przed CO2. Jeśli tylko damy im odpowiednia ochronę

Utrzymanie starych lasów może ograniczyć 60 proc. emisji dwutlenku węgla. Badania pokazują kluczowe znaczenie zakończenia wylesiania i przywrócenia ekosystemów, aby osiągnąć cele klimatyczne.

Najnowsze badania pokazały rolę, jaką ochrona i odtwarzanie lasów może odegrać w walce z kryzysem klimatycznym i  ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Możliwości sekwestracji, czyli procesu zapobiegania emisji dużych ilości dwutlenku węgla mogą być równe 226 gigaton węgla. Dzieje się tak poprzez umożliwienie istniejącym drzewom dojrzewania w zdrowych ekosystemach i przywracanie zdegradowanych obszarów – pokazują badania, opublikowane w czasopiśmie Nature.

Takie ograniczenie odpowiadałoby prawie 50-letnim emisjom Stanów Zjednoczonych do 2022 roku.


Interesuje cię energetyka i ochrona klimatu? Zapisz się na 300Klimat, nasz cotygodniowy newsletter


Stare ekosystemy na ratunek światu

Badanie ujawnia znaczenie ochrony istniejących lasów i umożliwienie im przekształcenie się w stare ekosystemy, takie jak Puszcza Białowieska w Polsce i na Białorusi lub kalifornijskie gaje sekwoi, które przetrwały tysiące lat. Dzięki takiemu podejściu można osiągnąć 61 proc. sekwestracji dwutlenku węgla. Pozostałe 39 proc. można zrealizować poprzez przywrócenie rozdrobnionych lasów i obszarów, które zostały już wycięte. Łącznie na świecie wycięto około połowę wszystkich lasów.

Naukowcy ostrzegają jednak przed bezmyślnym sadzeniem drzew. Odtwarzanie lasów nie powinno polegać na masowym sadzeniu drzew monokulturowych. Takie podejście nie odblokuje pełnego potencjału lasów.

Według badania sednem jest zaprzestanie wylesiania i priorytetowej ochrony różnorodności biologicznej, podkreślając, że sadzenie ogromnej liczby pojedynczych gatunków nie jest rozwiązaniem.

Badanie to pokrywa się z globalnymi zobowiązaniami podjętymi podczas Cop26 w 2021 r., kiedy to światowi przywódcy zobowiązali się do zatrzymania i odwrócenia wylesiania do końca dekady. Dane sugerują jednak, że niektóre kraje są obecnie poza ścieżką, chociaż postęp jest widoczny w krajach takich jak Brazylia, Kolumbia i Indonezja.

Czytaj także: