{"vars":{{"pageTitle":"Wzrost bezrobocia "staje się nieunikniony". Na razie dane GUS są stabilnie","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bezrobocie","gus","makroekonomia","praca","pracownicy","zasilek-dla-bezrobotnych"],"pagePostAuthor":"Hubert Bigdowski","pagePostDate":"23 października 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":68586}} }
300Gospodarka.pl

Wzrost bezrobocia „staje się nieunikniony”. Na razie dane GUS są stabilnie

Stopa bezrobocia we wrześniu 2020 roku  wyniosła 6,1 proc. wobec 6,1 proc. w sierpniu – podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści wskazują jednak, że wzrost liczby bezrobotnych w nadchodzących miesiącach jest nieunikniony.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła we wrześniu 1,024 mln wobec 1,028 mln osób w sierpniu.

Ekonomiści Banku Pekao wskazują, wrzesień był czwartym i prawdopodobnie ostatnim miesiącem wykazującym stabilizację wskaźnika, a skala ewentualnego wzrostu liczny bezrobotnych zależy od rodzaju i czasu trwania restrykcji.

Również Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego prognozuje wzrost liczby osób bez pracy w nadchodzących miesiącach.

„Wydaje się, że wzrost bezrobocia staje się nieunikniony. Na koniec br. stopa bezrobocia osiągnie maksymalnie 7 proc., prawdopodobnie znajdzie się pomiędzy 6,5-6,9 proc. W przyszłym roku natomiast bezrobocie będzie w mojej ocenie rosnąć i na koniec 2021 roku stopa bezrobocia może znaleźć się w okolicach 7,5 proc.” – napisała w komentarzu do danych ekonomistka.

Czytaj także:

Nieoficjalnie: nowe obostrzenia rządu obejmą zamknięcie restauracji