{"vars":{{"pageTitle":"Duże banki najbardziej zyskają na wzroście stóp proc. Osiągną nawet dwucyfrową rentowność","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["banki","bankowosc","pekao-s-a","pko-bp","santander-bank-polska","sektor-bankowy","ubs","zyski"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"7 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":259092}} }
300Gospodarka.pl

Duże banki najbardziej zyskają na wzroście stóp proc. Osiągną nawet dwucyfrową rentowność

Dzięki podwyżkom stop procentowych NBP rentowność największych polskich banków komercyjnych będzie dwucyfrowa w tym i w przyszłym rok – ocenia UBS.

Rentowność, a konkretnie zwrot z kapitału, dzięki podwyżkom stóp mają się poprawić w PKO BP, Pekao SA i Santander Bank Polska, podają analitycy z działu Global Research banku UBS.

„Spodziewamy się, że w latach 2022-23 polskie banki, które analizujemy (PKO, Pekao, Santander), osiągną znaczny wzrost ROE (wskaźnik zwrotu z kapitału – red.), głównie dzięki wyższej marży odsetkowej, wynikającej z wyższych stóp procentowych” – napisali w najnowszym raporcie.

Według UBS najbardziej rentowny z tej trójki będzie PKO BP, uzyskując 13,1-procentowy zwrot z kapitału w tym roku i 13,6 proc. w roku przyszłym. W przypadku Pekao ROE wzrośnie do 11,5 proc. w 2022 roku i 12 proc. w 2023 roku.

„Santander prawdopodobnie pozostanie w tyle (7-9 proc. ROE) ze względu na koszty prawne związane z wciąż nierozwiązaną sprawą kredytów hipotecznych we frankach oraz wysokimi wskaźnikami kapitałowymi, co ma również związek z hipotekami w CHF i ograniczeniami w wypłacaniu dywidend” – oceniają ekonomiści UBS.

Ich zdaniem stopa referencyjna NBP wzrośnie z 2,25 proc. obecnie (jeszcze przed decyzją o podwyżce w lutym) do 3,75 proc. na koniec 2022 roku.

Podwyżki stóp w Polsce bank UBS stawia na pierwszym miejscu wśród najważniejszych tematów dla polskiego sektora bankowego w tym i w przyszłym roku. Analitycy UBS zwracaj uwagę, że każda podwyżka stopy referencyjnej NBP o 100 pkt bazowych powoduje wzrost marży odsetkowej w bankach komercyjnej o 25 pkt bazowych.

Równocześnie, jak zwraca uwagę UBS, zaostrzanie polityki pieniężnej może osłabiać wzrost gospodarczy, który na razie jest mocny. Równoważenie „silnego makro” rosnącymi stopami to kolejny czynnik, który może decydować o kondycji polskiego sektora bankowego. Podobnie, jak ciągle nierozwiązana kwestia walutowych kredytów hipotecznych. Proces zawiązywania ugód nadal nie jest zaawansowany, co, podkreśla UBS, może wynikać z tego, że banki obciążone takim portfelem uważają go za zbyt kosztowny.

Kolejny temat to spodziewane przyspieszenie akcji kredytowej dla przedsiębiorstw i spowolnienie w segmencie kredytów detalicznych.

„Spodziewamy się, że wzrost kredytów pozostanie blisko 5 proc. z 2021 r. Jednocześnie spodziewamy się spowolnienia wzrostu kredytów detalicznych (z wysokiej bazy), przede wszystkim kredytów hipotecznych oraz przyspieszenia akcji kredytowej dla przedsiębiorstw (z niskiej bazy)” – napisali ekonomiści UBS.

Czynnikiem ryzyka dla sektora jest potencjalna restrukturyzacja Getin Noble Banku. UBS zwraca uwagę, że bank ma zbyt niskie współczynniki kapitałowe, a Komisja Nadzoru Finansowego odrzuciła pod koniec 2021 r. plan naprawczy GNB i podjęła decyzję o powołaniu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego na kuratora banku, z uprawnieniami do nadzorowania i wspierania jego władz.