{"vars":{{"pageTitle":"Strategia Demograficzna 2040 na stole. Rząd zajmie się projektem","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["demografia","dzietnosc","najnowsze","rodzina","rzad","strategia-demograficzna-2040"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"15 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"15","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":402201}} }
300Gospodarka.pl

Strategia Demograficzna 2040 na stole. Rząd zajmie się projektem

Głównym celem Strategii Demograficznej 2040 jest wyjście z pułapki niskiej dzietności i zbliżenie się do poziomu dzietności gwarantującego zastępowalność pokoleń. Rząd zajmie się nią na wtorkowym posiedzeniu.

Projekt strategii opracowano na podstawie analizy czynników, które wpływają na dzietność w Polsce na podstawie danych i wiedzy z ponad 650 źródeł z Polski i z zagranicy, w tym artykułów naukowych, raportów i badań opinii.

W rezultacie zidentyfikowano 10 czynników najbardziej wpływających na decyzję o posiadaniu dzieci. Autorzy proponują 12 kierunków interwencji w ramach 3 celów szczegółowych.

Pierwszy to wzmocnienie rodziny: zabezpieczenie finansowe rodzin (konsekwentnie realizowane od 2015 r. dzięki licznym programom, w tym „Rodzina 500 plus”). Oznacza też wsparcie w zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych rodzin, wsparcie trwałości rodzin i popularyzacja kultury sprzyjającej rodzinie.

Drugi cel to znoszenie barier dla rodziców chcących mieć dzieci. Drogą do jego osiągnięcia ma być rozwój rynku pracy przyjaznego rodzinie i rozwój form opieki nad dziećmi.

Dodatkowo cel trzeci to podniesienie jakości zarządzania i wdrażania polityk na szczeblu centralnym i samorządowym.

Wczoraj z założeniami Strategii Demograficznej 2040 zapoznali się także członkowie prezydenckiej Rady ds. społecznych, o czym poinformował prof. Marek Rymsza. Dodał, że dokument może zostać przyjęty jako projekt rządowy.

Ważnym obszarem programowanych działań w ramach tej strategii są usługi społeczne wspierające rodzinę, dzieci i młodzież w zakresie profilaktyki społecznej i poradnictwa. Pokrywają się one z obszarem działań Centrów Usług Społecznych – powiedział prof. Rymsza.

Dodał, że potrzeba w tym zakresie współpracy między ośrodkiem prezydenckim, który zainicjował tworzenie tych centrów, a Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.

Obecnie w Polsce działa 49 Centrów Usług Społecznych. Ich oferta jest skierowana do ogółu mieszkańców, pozwala korzystać ze wsparcia bez wchodzenia w rolę klienta pomocy społecznej.

Jak mówi Rymsza, ludzie bardzo chętnie korzystają np. z poradnictwa specjalistycznego: psychologicznego, rodzinnego czy z zakresu profilaktyki zdrowotnej.

8 miliardów mieszkańców Ziemi. Jak zmienia się demografia świata