{"vars":{{"pageTitle":"Susze i powodzie to nowa rzeczywistość. Naukowcy apelują o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["klimat","main","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"16 września 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":725321}} }
300Gospodarka.pl

Susze i powodzie to nowa rzeczywistość. Naukowcy apelują o przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu

Powodzie na południu Polski to kolejny przykład zjawisk wynikających ze zmian klimatycznych, zwracają uwagę naukowcy. Apelują do rządu o pilne zajęcie się kwestią przeciwdziałania skutkom kryzysu klimatycznego.

Apel podpisali naukowcy z kilku uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Śląskiego i Szkoły Głównej Handlowej, a także m.in. z Instytutu Spraw Publicznych czy Centrum Myśli Strategicznych.

Sygnatariusze zwracają uwagę, że powódź to kolejne z ekstremalnych zjawisk pogodowych, jakie wystąpiły w Polsce w ostatnim czasie. Poprzedziły ją fale upałów z temperaturą oscylującą wokół 30 stopni Celsjusza, niespotykane dotychczas w Polsce o tej porze. Jednocześnie nadal utrzymuje się obniżony poziom wody w rzekach i jeziorach, określany jako susza hydrologiczna.

To nie jest pojedyncze odstępstwo od normy. To nowa rzeczywistość, o której nadejściu środowiska naukowe i strona społeczna informowały od bardzo dawna – piszą naukowcy.

Jej konsekwencje będą wielorakie: od obniżenia komfortu życia i podniesienia kosztów życia, przez zagrożenie dla zdrowia i życia obywateli, nieodwracalne zniszczenie przyrody w Polsce, rosnące koszty gospodarcze po destabilizację społeczną.

Już dziś wskutek suszy rosną ceny żywności, fale upałów przyczyniają się do wzrostu hospitalizacji, szczególnie wrażliwych pacjentów, a powodzie i podtopienia powodują straty po stronie państwa, przedsiębiorców i obywateli Polski – podkreślają.

Adaptacja do zmian to priorytet

Mimo tej sytuacji, nie widać skutecznej inicjatywy politycznej mającej na celu uchronienie obywateli przed skutkami zmiany klimatu, uważają. Transformacja energetyczna toczy się raczej oddolnie, wskutek globalnych megatrendów. Brakuje też strategii adaptacji do zmiany klimatu, która ugruntowana byłaby w wiedzy naukowej.

Naukowcy apelują o rozpoczęcie poważnej debaty parlamentarnej o sposobach wyjścia z kryzysu klimatycznego, przyspieszeniu procesu dekarbonizacji całej gospodarki Polski, a także nadania trybu priorytetowego adaptacji do zmiany klimatu.

Zadajemy głośno pytanie: Co państwo robicie, by chronić obywateli przed skutkami spowodowanej przez człowieka zmiany klimatu? Wydarzenia ubiegłego tygodnia to jasny sygnał, że nie ma czasu na odwlekanie tej dyskusji. Bez tego trudno będzie zagwarantować bezpieczną przyszłość nam wszystkim – czytamy w apelu.

Jego sygnatariusze podkreślają, że są otwarci na rozmowę z rządzącymi w celu wyznaczenia mapy drogowej wychodzenia z kryzysu klimatycznego.

Czytaj także: