{"vars":{{"pageTitle":"Świat znów zwraca się w kierunku atomu. Reaktorów jądrowych będzie dwa razy więcej","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["elektrownia-atomowa","elektrownia-fukushima","energetyka-jadrowa","japonia","main","najnowsze","polski-instytut-ekonomiczny"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"7 października 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"10","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":610647}} }
300Gospodarka.pl

Świat znów zwraca się w kierunku atomu. Reaktorów jądrowych będzie dwa razy więcej

Awaria elektrowni atomowej Fukushima z 2011 roku podważyła zaufanie do energetyki jądrowej. Ale kryzysy energetyczny i wzrost cen energii na świecie sprawiły, że elektrownie atomowe przechodzą właśnie renesans. 

We wrześniu tego roku pracę wznowił japoński reaktor Tahakama 2. Znajdujący się w prowincji Fukui reaktor PWR o mocy 780 MWe to 12. jednostka, która została ponownie przyłączona do sieci w ramach wznawiania działania energetyki jądrowej w Japonii po awarii w Fukushimie.

Obecnie energetyka jądrowa zaspokaja około 5 proc. japońskiego zapotrzebowania na energię elektryczną. Według planów rządu, dzięki włączaniu do sieci kolejnych reaktorów, udział energii jądrowej w japońskim miksie energetycznym ma wzrosnąć do 20-22 proc.

Wraz z rozwojem OZE pozwoli to zmniejszyć dominujące obecnie w Japonii zużycie paliw kopalnych. W 2022 r. Japonia pozyskiwała 34 proc. energii elektrycznej z gazu, 32 proc. z węgla i 4 proc. z ropy i produktów pochodnych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Europa też wraca do atomu

Renesans przeżywa także europejska wielkoskalowa energetyka jądrowa. Obecnie reaktory są w budowie tylko w 2 krajach UE (Słowacja i Francja) i Wielkiej Brytanii. Ale wraz z reaktorami zapowiedzianymi i planowanymi liczba ta rośnie do 59 (45 w UE-27). To z kolei przekłada się na łączną moc zainstalowaną ok. 78 GW (54 GW dla UE-27 bez Wielkiej Brytanii).

Szacunki te mogą być znacząco wyższe, gdy dodamy także zapowiadane w wielu krajach Europy inwestycje w reaktory SMR. Ich budową zainteresowane są m.in.: Polska, Rumunia, Francja, Wielka Brytania, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia i Szwecja.

Zmiana w globalnym podejściu do energetyki jądrowej znajduje swoje odzwierciedlenie w prognozach. W 2022 r. Międzynarodowa Agencja Energii Jądrowej (MAEA) drugi rok z rzędu od awarii w Fukushimie podwyższyła prognozy mocy zainstalowanej.

Według scenariusza pozytywnego moc zainstalowana w elektrowniach jądrowych w 2050 r. wyniesie 873 GW, co jest ponad dwukrotnym wzrostem w stosunku do 2023 r. (370 GW).

Czytaj także: