{"vars":{{"pageTitle":"Dziś Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. To coraz poważniejsze problemy Polski","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["2021","2022","300gospodarka","dzien-walki-z-susza","ekologia","main","ochrona-srodowiska","susza","woda"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"17 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":314609}} }
300Gospodarka.pl

Dziś Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą. To coraz poważniejsze problemy Polski

Dziś Światowy Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszą – 17 czerwca został ogłoszony tym mianem przez ONZ w 1995 roku.

Ustanowienie 17 czerwca dniem walki z pustynnieniem i suszą – z czym boryka się coraz więcej miejsc na świecie, w tym Polska – ma zwracać uwagę na temat potrzeby międzynarodowej współpracy w zakresie zwalczania zjawiska pustynnienia i skutków suszy oraz realizacji postanowień Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zwalczania pustynnienia w krajach dotkniętych zjawiskiem suszy lub/i pustynnieniem.

Z okazji tego dnia przypominamy więc najważniejsze artykuły dotyczące tych zjawisk w Polsce i na Świecie.

1. W tym roku susza także będzie zagrożeniem

Ceny podstawowych produktów rolnych wzrosły w kwietniu 2022 roku o niemal połowę względem tego samego miesiąca poprzedniego roku. Chociaż w maju wzrost cen żywności był niższy, w kolejnych miesiącach także może być gorzej –powodem jest m.in. utrzymująca się w Polsce susza, która oznacza mniejsze plony.

Ceny produktów rolnych wciąż rosną. Powodem susza i wojna w Ukrainie

2. Polska pustynnieje. O to, jak zatrzymać to zjawisko, pytaliśmy eksperta IMGW

Mamy dziś w Polsce klimat, jaki panował w północnych Włoszech czy na Nizinie Węgierskiej w latach 70. ubiegłego wieku. To wpływa negatywnie na nasze zasoby wodne. Za 10 lat będziemy mieć 40 proc. mniej wody użytkowej niż dziś – mówi w wywiadzie z 300Gospodarką Grzegorz Walijewski.

Jak wysycha Polska i jak to zatrzymać? W dzień walki z pustynnieniem i suszą pytamy o to eksperta IMGW

3. Upały i susze, które doprowadzają do tragedii

W ostatnich latach niemal normą stały się w okresie letnim doniesienia o pożarach w miejscach dotkniętych suszą i falami upałów. W ubiegłym roku borykała się z problemem nie tylko Kalifornia, ale także Kanada – gdzie takie zjawiska atmosferyczne należały kiedyś do rzadkości.

Fale upałów, susza, pożary – Kalifornia i inne stany USA coraz dotkliwiej odczuwają wzrost temperatur

4. Migracje

Nie ma wody na pustyni – ludzie emigrują więc tam, gdzie woda jest. Im więcej terenów pustynnieje i im bardziej zasoby wody są skoncentrowane, tym większe problemy. Pokazuje to konflikt zbrojny w Libii – ale to dopiero początek, ostrzegają eksperci.

Zmiany klimatu będą obalać rządy i wzniecać fale uchodźców. Libia i Syria to dopiero początek

5. Susze w Polsce

Susze będą nam towarzyszyć coraz częściej i są przejawem zmian klimatu na naszym, polskim podwórku. Do ich przyczyn zaliczają się przede wszystkim bezśnieżne zimy oraz coraz wyższa temperatura i zła gospodarka wodna. Dwa pierwsze czynniki są powiązane z ludzkim wpływem na ocieplający się klimat i będą zdarzały się częściej, a nie rzadziej.

Susza w Polsce: wybryk natury czy nowa codzienność? [Explainer]

6. Żywiecczyzna może być niedługo ciepła jak Grecja. Jak to powstrzymać?

Susze i pustynnienie są katastrofą naturalną dla środowiska i gospodarki, ale bynajmniej nie jest tak, że nie wiemy, jak sobie z nimi radzić. Przedstawiamy raport pokazujący, jak tutaj i teraz powinniśmy się włączać w walkę z pustynnieniem.

Żywiecczyzna ciepła jak Grecja? Tak będzie pod koniec stulecia, ale to nie jest dobra wiadomość


Polecamy także: