{"vars":{{"pageTitle":"Szara strefa tytoniowa się kurczy. Nielegalnych papierosów najmniej w historii","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["akcyza","badanie","bialorus","budzet-panstwa","firma","lodz","najnowsze","nielegalne-papierosy","papierosy","podrobki","polska","radom","rynek-tytoniowy","szara-strefa","ukraina","warszawa","wyroby-tytoniowe"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"3 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"03","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":531499}} }
300Gospodarka.pl

Szara strefa tytoniowa się kurczy. Nielegalnych papierosów najmniej w historii

Szara strefa rynku papierosów spadla do poziomu najniższego w historii. W 2022 r. udział nielegalnych papierosów w rynku tytoniowym w Polsce wyniósł 5,35 proc.

To najniższy wynik w historii badań Instytutu Doradztwa i Badania Rynku Almares, które instytut przeprowadza na zlecenie wszystkich czterech międzynarodowych firm tytoniowych.

Wynik za ubiegły rok to kontynuacja kilkuletniej tendencji spadku udziału szarej strefy w obrocie. Jeszcze w 2015 r. niemal co piąty (18,3 proc.) papieros wypalany nad Wisłą pochodził z czarnego rynku. Dziś to zaledwie co dwudziesty.

Zyskał polski budżet

Nawet podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe (10 proc. więcej dla papierosów oraz 50 proc. więcej dla wkładów tytoniowych do podgrzewania), wprowadzone w ubiegłym roku, nie spowodowały wzrostu szarej strefy. Zyskał na nich za to budżet państwa.

Według danych Ministerstwa Finansów w 2022 r. z tytułu akcyzy z wyrobów tytoniowych do budżetu trafiło 25,57 mld zł. Wpływy budżetowe były więc o 11 proc. wyższe niż w 2021 r. (23,04 mld zł). Co więcej, jesteśmy europejskim liderem w zwalczaniu przestępczości tytoniowej.

Coraz więcej osób wybiera legalny towar

Wzrosła też legalna sprzedaż papierosów. Według danych przemysłu tytoniowego (Industry Data Exchange) w 2022 r. łączna sprzedaż papierosów nad Wisłą wyniosła 49,39 mld sztuk. To wzrost o 8,43 proc. rok do roku, w porównaniu do 45,55 mld sztuk w 2021 r.


Zobacz też: Akcyza na alkohol i papierosy w górę. Mimo wysokiej inflacji rząd podtrzymuje podwyżki podatku


Tendencja wzrostowa utrzymuje się od 2015 r., gdy na legalnym rynku sprzedało się 41,09 mld sztuk papierosów. W ostatnich 7 latach wzrost sprzedaży papierosów w naszym kraju pokrywa się ze spadkiem udziału nielegalnych papierosów w polskim rynku tytoniowym.

Paczka po papierosach ma znaczenie

Instytut Doradztwa i Badania Rynku Almares przeprowadził swoje badanie metodą EPS (Empty Pack Survey). Polega ona na zbieraniu zużytych paczek po papierosach i weryfikacji obecności legalnych znaków polskiej akcyzy. Analizę przeprowadzono w 40 największych i 30 mniejszych miastach Polski. Jej wyniki były ważone z uwzględnieniem populacji miejscowości, w których prowadzono badania.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Główne kierunki przemytu nielegalnych papierosów do Polski to: Białoruś (1,9 pkt. proc. całości nielegalnego rynku papierosowego) oraz Ukraina (0,9 pkt. proc.). Z kolei główne marki zagraniczne, niesprzedawane w Polsce i znalezione w czasie badania to: „Mińsk” i „NZ” z białoruskiej fabryki w Grodnie. Najczęściej podrabiane krajowe marki papierosów to Marlboro (Philip Morris International) oraz Rothmans (British American Tobacco). Miastami z największą liczbą paczek bez polskich znaków akcyzy okazały się Radom (17,8 proc.), Warszawa (7,1 proc.) i Łódź (7,1 proc.).

Zobacz też: