{"vars":{{"pageTitle":"Szczepienia dla wszystkich w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["narodowy-program-szczepien","rozporzadzenie","szczepionka-na-koronawirusa","tempo-szczepien"],"pagePostAuthor":"Emilia Siedlaczek","pagePostDate":"21 kwietnia 2021","pagePostDateYear":"2021","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"21","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":122470}} }
300Gospodarka.pl

Szczepienia dla wszystkich w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki

W Dzienniku Ustaw opublikowano we wtorek wieczorem rozporządzenie Rady Ministrów, w którym przesądzono, że w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki przeciw COVID-19, może ją otrzymać inna osoba pełnoletnia.

Zapowiadając regulację, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk wyjaśniał we wtorek, że rozwiązanie jest związane m.in. z aktualnym etapem programu szczepień. Wieczorem Dworczyk stwierdził, że rząd przyspiesza zapisy i dostosowuje system do bieżącej sytuacji, ułatwiając zaszczepienie.

W nowym, zmienionym rozporządzeniu w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii zawarto przepis, zgodnie z którym w sytuacji ryzyka niewykorzystania szczepionki, będzie możliwe szczepienie każdej osoby pełnoletniej – niezależnie od zamieszczenia tej osoby w wykazie uprawnionych do szczepień – która zgłosi się do podmiotu szczepiącego.

Rozporządzenie zawiera też modyfikacje o charakterze porządkującym przepisy dotyczące przekraczania granicy oraz związanego z tym obowiązku odbycia kwarantanny. Chodzi m.in. o kwestię przekazywania przez Straż Graniczną danych osób poddawanych obowiązkowej kwarantannie albo izolacji przewoźnikom lotniczym.

Regulacja wprowadza możliwość korzystanie z usług hotelarskich m.in. przez inspektorów dozoru jądrowego w związku z wykonywaniem przez nich zadań służbowych oraz osoby uczestniczące w szkoleniach wymaganych do uzyskania uprawnień inspektora ochrony radiologicznej lub uprawnień do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego.

Osoby zdające oraz uczestniczące w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu czeladniczego lub egzaminu mistrzowskiego otrzymają możliwość skorzystania z hoteli. To jest uzasadnione jest koniecznością zapewnienia ciągłości realizacji działań związanych z organizacją egzaminów czeladniczych i egzaminów mistrzowskich wobec zbliżającego się terminu zakończenia nauki zawodu uczniów III klas branżowych szkół I stopnia.

Rozporządzenie wyłącza z zakazu organizacji zgromadzeń m.in. szkolenia lub egzaminy dla osób ubiegających się o uprawnienia inspektora ochrony radiologicznej lub uprawnienia do zajmowania stanowiska mającego istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej.

Na mocy rozporządzenia mogą odbywać się szkolenia i przeszkolenia związane z uprawnieniami wynikającymi z przepisów o bezpieczeństwie morskim. Chodzi min. o umożliwienie morskim jednostkom edukacyjnym prowadzenie szkoleń i przeszkoleń dla marynarzy w okresie pandemii. Także egzaminy czeladnicze i egzaminy mistrzowskie zwolnione będą z zakazu organizacji zgromadzeń.

Według rozporządzenia, do katalogu podmiotów, które mogą zostać poddane szczepieniu przeciwko COVID-19, dodano członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodników przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych, a także członków sztabów szkoleniowych oraz członków Misji Olimpijskiej i Misji Paraolimpijskiej.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po ogłoszeniu.

Za 3 lata Polska chce produkować szczepionki mRNA. Rusza specjalny program