{"vars":{{"pageTitle":"Szef KNF: Polski rynek kapitałowy może zyskać na zielonej transformacji","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["banki","energetyka","inwestycje","jacek-jastrzebski","knf","rynek-kapitalowy","sektor-bankowy","zielona-transformacja"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"6 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"06","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312560}} }
300Gospodarka.pl

Szef KNF: Polski rynek kapitałowy może zyskać na zielonej transformacji

Transformacja energetyczna, zachodząca we współczesnych gospodarkach, może być szansą dla polskiego rynku finansowego – uważa szef Komisji Nadzoru Finansowgo, Jacek Jastrzębski.

Zielona transformacja jest dużym wyzwaniem, ale może być dużą szansą dla polskiego rynku kapitałowego – mówił Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) podczas Europejskiego Kongresu Finansowego 2022 w Sopocie.

Według szefa KNF rynek kapitałowy mógłby odciążyć banki w finansowaniu zielonych inwestycji. Dziś, jak mówił, to właśnie banki grają tu pierwsze skrzypce. Ale ze względu na obecne otoczenie gospodarcze będą być może musiały się zmierzyć z niższą wyceną, co może oznaczać ograniczenie ich zdolności finansowania inwestycji. I to jest właśnie szansa dla polskiego rynku kapitałowego.

Pójście teraz w kierunku innowacji finansowych, wpisujących się w zielone finanse (…) służących finansowaniu na wielką skalę przejściu ku technologiom zeroemisyjnym – to jest kierunek, w którym należy działać – powiedział.

Przedsiębiorstwa, które będą w stanie zaoferować takie rozwiązania, osiągną sukces i dobrze, by Polska w tym wyścigu wzięła udział – dodał Jastrzębski.

Szef KNF wskazał jednak na ryzyka związane z zielonymi inwestycjami – przede wszystkim związane z greenwashingiem czy bezpieczeństwem uczestników rynku.

Finansowanie zielonej transformacji

Główne wyzwanie, z jakim się mierzymy, polega na tym, że w tych niesprzyjających warunkach mamy do czynienia z gigantycznymi potrzebami inwestycyjnymi i to w bardzo kapitałochłonnych dziedzinach. Mam tu na myśli dwa główne trendy: przejście do gospodarki zeroemisyjnej  oraz odbudowę przez UE i USA potencjału produkcji przemysłowej – mówił Jastrzębski na EKF.

Na konieczność szerszego uczestnictwa sektora prywatnego w finansowaniu pierwszej z tych przemian zwracają uwagę m. in. banki inwestycyjne i think tanki.

Np. Teresa Czerwińska, wiceprezeska Europejskiego Banku Inwestycyjnego, oceniała wielkość koniecznego zaangażowania sektora prywatnego na ok. cztery piąte wszystkich nakładów na zielone inwestycje.

– Same nakłady inwestycyjne związane z zieloną transformacją – czyli celami ujętymi w Fit for 55 – to ok. 340 mld euro rocznie. Jeśli dodamy do tego nakłady związane z luką cyfrową to dochodzi kolejne 125 mld euro rocznie. Tak znaczne nakłady nie są możliwe tylko z finansowania publicznego – potrzebne są także środki prywatne. Dlatego w naszej strategii stosujemy tzw. dźwignię finansową – każde 1 euro zainwestowane przez nas ma mobilizować co najmniej 4 euro kapitału prywatnego – mówiła na konferencji Impact’21.

Dane dotyczące wielkości wymaganych inwestycji w tym sektorze przedstawił ostatnio także publiczny think tank Polski Instytut Ekonomiczny. Jak wskazują ekonomiści z PIE, inwestycje z zieloną transformacje są konieczne, by uniknąć drastycznego spadku PKB w przyszłości, na skutek ocieplenia klimatu.

Fit for 55 czy trwanie przy węglu? Obie opcje będą Polskę kosztować dziesiątki miliardów