{"vars":{{"pageTitle":"Sztuczna inteligencja w służbie gospodarki. Korzyści mogą być ogromne, ale są warunki","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ai","dochody","gospodarka","najnowsze","raport","sztuczna-inteligencja"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"5 marca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":687391}} }
300Gospodarka.pl

Sztuczna inteligencja w służbie gospodarki. Korzyści mogą być ogromne, ale są warunki

Inwestycje w edukację oraz nowe technologie to klucz to efektywnego zastosowania sztucznej inteligencji. Co w efekcie może dać polskiej gospodarce dodatkowe 90 mld złotych rocznie, wynika z raportu „Wired for AI”.

Sztuczna inteligencja może mieć zastosowanie nie tylko dla zawodów bezpośrednio związanych z zaawansowanymi technologiami, wynika z raportu opracowanego przez EY i Liberty Global. Co oznacza, że gospodarka może dużo na niej skorzystać, o ile będzie w stanie korzystać efektywnie z narzędzi AI.

Według ekspertów EY i Liberty Global sztuczna inteligencja może przyczynić się średnio do zwiększenia wydajności pracy o 32 proc. Autorzy raportu wskazują, że zastosowanie AI w polskiej gospodarce może przynieść korzyści odpowiadające 4,9 mln zatrudnionych. Co daje dodatkowy walor produkcyjny w wysokości 90 mld dolarów rocznie – czytamy w Polskiej Agencji Prasowej, która opisuje raport.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


— Niewątpliwie rynek pracy będzie musiałsię dostosować do nowych realiów. Niektóre zawody mogą stać się mniej potrzebne, podczas gdy inne, szczególnie te związane z technologiami informacyjnymi i zarządzaniem danymi, zyskają na znaczeniu. Edukacja iszkolenia będą kluczowe, aby AI nie stanowiła dla pracowników konkurencji, ale wydajną pomoc — mówi Dorota Gardoń z katowickiej spółki BPSC, cytowana w informacji przekazanej PAP

Według raportu podniesienie kwalifikacji pracowników, by dostosować je do potrzeb stosowania AI, wywoła pozytywny efekt w gospodarce, który zminimalizuje negatywne oddziaływanie automatyzacji i związanej z tym redukcji pracowników.

Według raportu sztuczna inteligencja będzie przejmować różne czasochłonne zadania, umożliwiając pracownikom skupienie się na bardziej skomplikowanych projektach.

—Dzięki temu ludzka praca będzie mogła być bardziej wydajna, co – wedle EY – przełoży się na wzrost wartości produkcji szacowany na dziesiątki miliardów dolarów rocznie — podaje PAP.

oprac. Zuzanna Cichowska

Polecamy: