{"vars":{{"pageTitle":"Rekord był blisko. Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za ponad 14 mln dolarów [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["aukcje","najnowsze","nowy-jork","portret-romany-de-la-salle","rynek-sztuki","sothebys","sztuka","tamara-lempicka"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"14 listopada 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"11","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":393844}} }
300Gospodarka.pl

Rekord był blisko. Obraz Tamary Łempickiej sprzedany za ponad 14 mln dolarów [AKTUALIZACJA]

Portret Romany de la Salle namalowany przez Tamarę Łempicką trafił pod młotek w nowojorskim domu aukcyjnym Sotheby’s. Szacowana wartość obrazu to 10-15 mln dolarów. Dzieła Łempickiej należą do najdrożej sprzedanych prac spod pędzla polskiego artysty.

Portret Romany de la Salle zostało sprzedane za 14,1 mln dolarów. Jest o dzieło pochodzące z najlepszego okresu w twórczości Tamary Łempickiej. Obraz to olej na płótnie, który został namalowany w 1928 roku. Płótno przedstawia córkę księżnej de La Salle. Księżna przyjaźniła się z malarką i także została sportretowana przez Łempicką.

Obraz trafił na aukcję Sotheby’s w Nowym Jorku 14 listopada 2022. Eksperci oceniali, że obraz zostanie sprzedany za 10-15 milionów dolarów. Prace Łempickiej cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród kolekcjonerów. Są także najdroższymi dziełami sztuki namalowanymi przez urodzonego w Polsce artystkę lub artystę.

Ostatni rekord padł na aukcji w londyńskim Christie’s w 2020 roku. Wówczas obraz Tamary Łempickiej został sprzedany za ponad 16 milionów funtów. Praca była wyceniana wówczas na 8 do 12 milionów funtów, a więc osiągnięta cena znacznie przekroczyła oczekiwania.

Światowej sławy artystka

Urodzona jako Tamara Rosalia Gurwik-Górska w 1898 r. w Warszawie, Tamara Łempicka stała się ikoną lat dwudziestych. Nazywano ją „Baronową z pędzlem”. Większość życia spędziła za granicą, jednak zawsze podkreślała, że czuje się przede wszystkim Polką.

Mieszkając w Paryżu Łempicka chwytała się rozmaitych tematów dla swoich obrazów, a jej niepowtarzalny styl z wpływami kubizmu i neoklasycyzmu, zwrócił uwagę towarzyskich elit Paryża. Szybko zaczęła pojawiać się na arenie międzynarodowej i uzyskiwać zamówienia na portrety od bogatych i sławnych mieszkańców Paryża. Łempicka malowała paryżanki geometryzując sylwetki swoich modelek reprezentując styl art déco.

Krótko po rozwodzie z Łempickim otrzymała zlecenie od barona Raoula Kuffnera. Baron i Łempicka zbliżyli się do siebie i pobrali się w 1934 roku. Wybuch II wojny światowej spowodował, że Baron i Łempicka przenieśli się do Hollywood w Kalifornii.

Po nagłej śmierci Barona na liniowcu oceanicznym w 1961 roku ponownie przeprowadziła się, ale tym razem do Teksasu, zanim ostatecznie osiedliła się w Cuernavaca w Meksyku, gdzie mieszkała do swojej śmierci w 1980 roku.

Nowy rekord na polskim rynku sztuki: prawie 200 prac z kolekcji Grażyny Kulczyk sprzedane