{"vars":{{"pageTitle":"Tak ma rosnąć polska gospodarka. Rząd przyjął nowy plan, liczy na przyspieszenie inwestycji [AKTUALIZACJA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["andrzej-domanski","budzet","main","makroekonomia","najnowsze","wieloletni-plan-finansowy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"30 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":707308}} }
300Gospodarka.pl

Tak ma rosnąć polska gospodarka. Rząd przyjął nowy plan, liczy na przyspieszenie inwestycji [AKTUALIZACJA]

Produkt Krajowy Brutto wzrośnie w tym roku o 3,1 proc., a w przyszłym roku tempo wzrostu przyspieszy do 3,7 proc,, wynika z Wieloletniego Planu Finansowego przyjętego przez rząd. W planie znalazły się też założenia powołania rady fiskalnej i zmian w regule wydatkowej.

Tekst zaktualizowany o nowe informacje i wypowiedzi ministra finansów.

Ministerstwo Finansów, autor WPFP, zwraca uwagę w dokumencie, że w 2023 r. tempo wzrostu realnego PKB wyniosło 0,2 proc. Według resortu główną przyczyną spowolnienia gospodarczego było znaczne osłabienie dynamiki spożycia prywatnego wywołane inflacją i związanymi z nią konsekwencjami, czyli czasowym spadkiem płac realnych i zaostrzeniem polityki pieniężnej.

– Natomiast w 2024 r. przewidujemy, że nastąpi ożywienie gospodarcze – wzrost PKB przyspieszy do 3,1 proc. Wpływ na to będzie miała spadająca inflacja (w ujęciu całorocznym), powrót do wyraźnie dodatniej dynamiki płac realnych wspieranej przez podwyżki płacy minimalnej oraz wynagrodzeń w sektorze publicznym – podało MF w wieloletnim planie.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W dokumencie zapisano też, że czynnikami dodatkowo pobudzającymi wzrost PKB będą rozpoczęte realizacje inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

– Inwestycje te będą znacząco stymulować gospodarkę również w 2025 r. Oczekuje się, że PKB zwiększy się wtedy o 3,7 proc. i będzie to rok najszybszego tempa wzrostu w horyzoncie prognozy – podano w planie.

Inwestycje prywatne w centrum uwagi

Minister finansów Andrzej Domański prezentując WPFF powiedział, że jednym z kluczowych celów rządu jest również pobudzenie inwestycji prywatnych. Jak powiedział do tej pory polska gospodarka rozwijała się głównie dzięki konsumpcji prywatnej.

Polska polską gospodarkę stać na więcej i do tego potrzebny nam jest istotny wzrost inwestycji prywatnych. W ostatnich latach inwestycje były na niskim poziomie i podejmujemy jako rząd szereg inicjatywna na rzecz tego, by inwestycji w Polsce było więcej – mówił Domański na konferencji po posiedzeniu rządu.

Minister finansów dodał, że prowadzi rozmowy z przedsiębiorcami o tym co zrobić aby zwiększyli skalę swoich inwestycji.

Rozmawiamy również z przedstawicielami inwestorów zagranicznych, w ubiegłym tygodniu spotkaliśmy się chociażby z przedstawicielami Intela, by dyskutować o nowych projektach w polskiej gospodarce, które dadzą Polsce wysokopłatne miejsca pracy – dodał minister finansów.

Będzie rada fiskalna

Potwierdziły się też wcześniejsze informacje: w WPFP znalazły się założenia powołania niezależnej od rządu rady fiskalnej. Ma ona opiniować i monitorować przestrzeganie realizacji budżetu, a także prognozy i założenia makroekonomiczne.

– Polska jest ostatnim krajem UE, który nie posiada takiej rady. Jej powołanie ma istotne znaczenie dla zwiększenia przejrzystości procesu budżetowego. W skład Rady wejdą eksperci z zakresu finansów publicznych, makroekonomii i zarządzania budżetem. Będą oni musieli działać niezależnie od jakiejkolwiek instytucji i reprezentować szerokie grono interesariuszy gospodarczych. Rada będzie posiadać również odpowiednie biuro i zaplecze analityczne – mówił minister finansów Andrzej Domański.

W WPFP znalazły się też założenia zmian w stabilizującej regule wydatkowej. Jak powiedział Domański poprzedni rząd omijał tę regułę. Nowa strategia, według ministra finansów, zakłada naprawienie tej sytuacji.

oprac. Marek Chądzyński

Polecamy także: