{"vars":{{"pageTitle":"Tak małej pokrywy lodowej Wielkie Jeziora jeszcze nie miały. Kolejny skutek globalnego ocieplenia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["klimat","najnowsze","ocieplenie-klimatu","pokrywa-lodowa","swiat","wielkie-jeziora","zagranica"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"13 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"13","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":675430}} }
300Gospodarka.pl

Tak małej pokrywy lodowej Wielkie Jeziora jeszcze nie miały. Kolejny skutek globalnego ocieplenia

Pokrywa lodowa na Wielkich Jeziorach Ameryki Północnej jest niższa niż średnia z ostatnich 50 lat i nie przekracza 18 proc., podają naukowcy. Ich zdaniem to globalne ocieplenie przyczynia się do topnienia lodu i wzrostu temperatury wody jezior.

Eksperci zajmujący się monitorowaniem Wielkich Jezior alarmują, że globalne ocieplenie powoduje topnienie miejscowej pokrywy lodowej, podaje dziennik The Guardian. Dodatkowy skutek to wzrost temperatury wody. W ubiegłym miesiącu średnia pokrywa lodowa nad pięcioma Wielkimi Jeziorami wyniosła niespełna 6 proc. Wynik ten można zaliczyć do najniższych od rozpoczęcia pomiarów 50 lat temu.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Sapna Sharma, ekspertka w dziedzinie czynników stresogennych środowiska jezior na Uniwersytecie York powiedziała, że topnienie pokrywy lodowej jest reakcją bezpośrednią na wzrost temperatury powietrza. Dodała, że jeśli w dalszym ciągu Ziemia będzie się ocieplać, do końca stulecia 215 000 jezior nie będzie już wcale zamarzać. Również 5700 jezior na stałe może utracić pokrywę lodową, czytamy w The Guardian.


Czytaj też: Unia Europejska odpowiada za 22 proc. wszystkich światowych emisji od 1751 r.


Naukowcy wskazują, że ta tendencja utrzymuje się już od pewnego czasu. James Kessler, ekspert ds. lodu w laboratorium badawczym Great Lakes Environmental Research Lab w Noaa mówi o tendencji spadkowej o 5 proc. na dekadę. Wydawać może się, że nie jest to dużo, jednak Kessler dodaje, że jest to znaczny spadek. Już teraz niektóre jeziora podczas zim są całkowicie wolne od lodu.

Skutki topnienia pokrywy lodowej

Naukowcy mówią, że szybsze parowanie, cieplejsza woda i mniejszy poziom tlenu odbija się na rozwoju wielu gatunków ryb. Zmiana poziomu wody i wyższe temperatury zwiększają stres u zwierząt. Mają one trudności ze znalezieniem pożywienia i przystosowaniem się do życia w nowym środowisku. Przez brak zim wiele strat odnotowuje okoliczna gospodarka, która do tej pory szczyciła się ofertą zimowych atrakcji. Turystyka działa w mniejszym stopniu. Wzrasta również odsetek utonięć.

Wielkie Jeziora to grupa pięciu jezior na granicy USA i Kanady. W ich skład wchodzą: Superior, Huron, Michigan, Erie i Ontario, oraz łączące je mniejsze wody. Łącznie zajmują powierzchnię 95 000 mil kwadratowych. Jest to największy system słodkiej wody na świecie.

Polecamy: