{"vars":{{"pageTitle":"Rodzi się coraz mniej dzieci i zapaść demograficzna się pogłębia. Alarmujące dane","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["dzieci","dzietnosc","gus","main","najnowsze","najwazniejsze","polska","populacja","urodzenia"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"26 czerwca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":590584}} }
300Gospodarka.pl

Rodzi się coraz mniej dzieci i zapaść demograficzna się pogłębia. Alarmujące dane

W Polsce rodzi się coraz mniej dzieci. Ostatnie dane GUS o liczbie urodzeń są już bardzo niepokojące. Tak złego wyniku, jak w kwietniu nie było od wojny. 

Ile dzieci urodziło się w Polsce? Według najnowszych danych GUS w kwietniu było 21 tysięcy urodzeń. Licząc, ile dzieci przyszło na świat w ciągu ostatniego roku, to liczba urodzeń wyniosła 298,6 tysiąca. I po raz pierwszy spadła poniżej 300 tysięcy.

Równolegle spada też liczba zgonów. Ale na razie możemy mówić jedynie o powrocie do średniej sprzed pandemii Covid-19. Sama pandemia radykalnie zwiększyła tę liczbę. Pokazuje to nasz wykres poniżej:

Zapaść demograficzna się pogłębia

Ponad dekadę temu liczba urodzeń nawet przekraczała liczbę zgonów. Zarówno w ujęciu miesięcznym, jak i rocznym. Widać to na naszej animacji, sporządzonej na podstawie danych GUS:

Dla porównania w kwietniu 2010 r. urodziło się około 40 tys. dzieci. A więc dwa razy więcej niż obecnie.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


W okresie styczeń 2010 – kwiecień 2023 r. rekordowy „na plus” był lipiec 2010 r. W tym czasie przyszło na świat nieco powyżej 40 tys. dzieci. Tego wyniku nie udało się powtórzyć w kolejnych latach. Wyraźnie pokazuje to poniższy wykres.

W ostatnim czasie wyraźną tendencję spadkową obserwujemy od lipca 2021 r., kiedy urodziło się około 30 tys. dzieci. Do poziomu 20 tys. po raz pierwszy zbliżyliśmy się w lutym tego roku. Wtedy liczba urodzeń wyniosła 21,7 tys.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Co to oznacza? Daleko idące konsekwencje. Niski wskaźnik dzietności to mniejsza liczba osób w młodym wieku i zwiększenie liczby osób starszych. Z kolei taka proporcja może mieć wpływ na różne aspekty gospodarki, od rynku nieruchomości i popytu na usługi medyczne, po zmiany w preferencjach konsumenckich.

opracowała Dorota Mariańska

Polecamy również: