{"vars":{{"pageTitle":"Tak polskie firmy i organizacje pomagają Ukrainie 💙💛","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","kryzys-uchodzczy","pomoc-humanitarna","uchodzcy","ukraina"],"pagePostAuthor":"Daniel Rząsa","pagePostDate":"26 lutego 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"26","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":268800}} }
300Gospodarka.pl

Tak polskie firmy i organizacje pomagają Ukrainie 💙💛

Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy działania z 25-26 lutego.

PKO Bank Polski napisał na swoim profilu na Twitterze: „Znosimy opłaty za szybki przelew do Kredobanku oraz za zlecenie przelewu zagranicznego do każdego banku w Ukrainie. Mamy nadzieję, że tym gestem choć odrobinę pomożemy naszym sąsiadom z Ukrainy w tym trudnym dla nich czasie. #PomocDlaUkrainy”.

Podobną deklarację o braku opłat za przelewy do Ukrainy złożyły także inne banki w Polsce, w tym mBank, BNP Paribas, ING Bank Śląski.

Sieć Biedronka podjęła decyzję o przyznaniu wszystkim pracownikom obywatelstwa ukraińskiego zatrudnionym na umowę o pracę bezzwrotnego wsparcia finansowego w wysokości 1000 zł. To gest solidarności sieci z ukraińskimi pracownikami, szczególnie ważny dla tych, których rodziny pozostały na Ukrainie.

„Zespół Biedronki na co dzień tworzy prawie 80 000 osób. Jego ważną część stanowią osoby pochodzące z Ukrainy. To grupa ponad 1800 zatrudnionych, którzy codziennie obsługują naszych klientów w sklepach, pracują w centrach dystrybucyjnych Biedronki oraz w biurach” – czytamy w komunikacie.

Bezzwrotne zapomogi losowe będą wypłacane w ramach programu „Możesz liczyć na Biedronkę”, po złożeniu przez pracownika wniosku przez stronę www.dlanaswjm.pl w szybkiej i uproszczonej procedurze. Pierwsze wypłaty w ramach tego programu trafią do beneficjentów już w przyszłym tygodniu, niemal zaraz po tym jak wpłyną pierwsze wnioski od pracowników.

Fundacja PGE przekazała Caritas Diecezji Rzeszowskiej darowiznę w wysokości 100 tysięcy złotych z przeznaczeniem na celową pomoc dla uchodźców z terenów objętych wojną na Ukrainie. Wsparcie dla potrzebujących koordynuje Wojewoda Podkarpacki.

Nasza reakcja na potrzeby ludzi, którzy ucierpieli w wyniku nieuzasadnionej agresji ze strony Rosji jest natychmiastowa. Naszym obowiązkiem jest udzielenie pomocy uchodźcom z Ukrainy, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji” – powiedział prezes Polska Grupa Energetyczna (PGE) Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie.

Celem darowizny jest pomoc ofiarom rosyjskiej agresji na Ukrainę. Będzie ona polegać na przyjęciu uchodźców do ośrodków Caritas, zapewnieniu im zakwaterowania, wyżywienia, odzieży, ewentualnej opieki medycznej oraz innych niezbędnych form wsparcia. Wsparcie zostanie rozdysponowane w ścisłej współpracy z Urzędem Wojewódzkim w Rzeszowie.

W obliczu wojny na Ukrainie i tragedii ukraińskich obywateli szukających schronienia w naszym kraju, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo razem z Fundacją PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza oraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego organizuje wsparcie dla punktów recepcyjnych działających przy polsko-ukraińskiej granicy.

W obliczu tragedii, która dotknęła naszych ukraińskich sąsiadów, wsparcie jest naszym obywatelskim obowiązkiem. PGNiG, jako Spółka odpowiedzialna społecznie, bezzwłocznie podjęła decyzję o zaangażowaniu w działania pomocowe” – podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują cztery ośrodki recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu polsko-ukraińskich przejść granicznych w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem i Zosinie. Na początku przyszłego tygodnia, dzięki zaangażowaniu PGNiG, do każdego z nich trafi po 5 tysięcy sztuk butelek wody oraz suchy prowiant, m.in. batony, ciastka, wafle ryżowe.

Pomagam.pl – organizator oficjalnej zbiórki #SolidarniZUkrainą – uruchomił nową funkcjonalność, która pozwala na założenie firmowej „wirtualnej puszki” w ramach głównej akcji. „Firmy, organizacje, związki i samorządy mają wielką moc – moc prowadzenia zorganizowanych działań” – piszą organizatorzy w komunikacie. Na tej stronie każda organizacja może założyć zbiórkę internetową na pomoc naszym sąsiadom i szybko zacząć zbierać środki w zweryfikowanym miejscu. Serwis posiada także gotowe narzędzia do promocji zbiórki: wygodne opcje udostępniania w mediach społecznościowych oraz automatycznie tworzony widget-kod do umieszczenia na stronie www lub blogu.

Wszelkie koszty pokrywa portal Pomagam.pl – 100% wpłaconej kwoty trafia do wskazanej fundacji.

Na zbiórce https://pomagam.pl/solidarnizukraina zebrano już ponad 1,5 miliona złotych. Wszystkie środki zostaną przekazane na pomoc humanitarną, serwis nie pobiera prowizji.

Obywatele Ukrainy mogą odbywać nieodpłatne przejazdy w klasie 2 pociągami kategorii ekonomicznych TLK i IC PKP Intercity w komunikacji krajowej. Przejazd odbywa się na podstawie paszportu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie, podała spółka.

Od 26 lutego br. obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągami PKP Intercity kategorii ekonomicznych TLK i IC na terenie Polski z uwzględnieniem przesiadek na kolejne połączenia krajowe przewoźnika wskazanych kategorii” – czytamy w komunikacie.

„Przez najbliższe cztery tygodnie obywatele Ukrainy mogą odbywać bezpłatne przejazdy naszymi pociągami w komunikacji krajowej. Jako kolejarze doskonale rozumiemy naszą społeczną misję, dlatego podjęliśmy taką decyzję. Jesteśmy przygotowani do wzmocnień połączeń. Stale monitorujemy potoki podróżnych i pozostajemy w kontakcie z Kolejami Ukraińskimi” – wskazał prezes PKP Intercity Marek Chraniuk.

PKP Intercity realizuje połączenia między Polską a Ukrainą zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Przewoźnik jest przygotowany do wzmocnień połączeń na odcinkach krajowych. Do samego Przemyśla zostało wysłanych dodatkowych 20 wagonów.

Prezes PZPN Cezary Kulesza napisał na swoim profilu na Twitterze: „Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z rep. Rosji. To jedyna słuszna decyzja. Prowadzimy rozmowy z federacjami i , aby przedstawić FIFA wspólne stanowisko”.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek napisał na swoim profilu na Twitterze: „Musimy być solidarni. Dlatego podjąłem decyzję o udostępnieniu hotelu Petrochemia i pałacu w Srebrnej uchodźcom z Ukrainy. Zapewnimy zakwaterowanie i wyżywienie matkom z dziećmi i całym rodzinom. Jesteśmy w kontakcie z odpowiednimi instytucjami, aby pomoc ruszyła jak najszybciej”.

Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki skierował list do Sergieja Bubki – prezesa Ukraińskiego Komitetu Olimpijskiego z wyrazami solidarności i deklaracją gotowości wsparcia dla Narodu Ukraińskiego, a także ukraińskich sportowców i ich najbliższych. – Jesteśmy z Wami w tym nieprawdopodobnie trudnym czasie i oferujemy Wam gotowość pomocy – napisał Prezes PKOl.

Polska i Polski Komitet Olimpijski w pełni popierają niepodległość Waszego kraju i zdecydowanie potępiają atak na Ukrainę oraz łamanie zasad i olimpijskich wartości. Łączymy się z całą Ukraińską Społecznością, przekazujemy Wam słowa wsparcia, otuchy i solidarności. Jesteśmy też gotowi do niesienia Wam wszelkiej pomocy. Nasze drzwi są dla Was otwarte” – napisał prezes PKOl.

Andrzej Kraśnicki zapewnił Sergieja Bubkę o gotowości współpracy, pomocy i otwartości. Zapewnił, że PKOl na bieżąco monitoruje sytuację na Ukrainie i na granicach oraz że jest gotowy do udzielenia pomocy ukraińskim sportowcom, ich kolegom i rodzinom.

W sprawie wydarzeń na Ukrainie stanowiska zajęły też Międzynarodowy Komitet Olimpijski (MKOl) oraz Stowarzyszenie Europejskich Komitetów Olimpijskich (eng. The European Olympic Committees – EOC).

Zarówno MKOl, jak i EOC potępiły naruszenie rozejmu olimpijskiego, zaapelowały o pokój, solidarność z Ukraińską Wspólnotą Olimpijską, pomoc, wzajemną życzliwość i przyjaźń. MKOl i EOC poinformowały, że monitorują tę głęboko niepokojącą sytuację i wyraziły gotowość do współpracy oraz zapewnienia pomocy humanitarnej tam, gdzie to możliwe.

Grupa kapitałowa KGHM wspiera działania polskiego rządu i organizuje pomoc zarówno dla uchodźców, jak i mieszkańców Ukrainy, którzy walczą z rosyjskim okupantem. W Zagłębiu Miedziowym spółka wspólnie z organizacjami pozarządowymi tworzy Centrum Pomocy dla Ukraińców.

„Jako KGHM włączyliśmy się w pomoc dla Ukrainy i robimy to co jest w tej chwili najbardziej potrzebne. Wspieramy uchodźców, ale też organizacje w Ukrainie, które dbają o poszkodowanych” – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński, cytowany w komunikacie.

W Lubinie przy Stowarzyszeniu Centrum Formacji Rodziny prowadzone będzie Centrum Wsparcia Ukraińców. Po pomoc można się zgłaszać pod numerami telefonów:

* w języku polskim +48511833628,

* w języku ukraińskim +48 791 069 613

* oraz na adres e-mail: Pomoc.kghm.ukr@gmail.com.

Oferowane będą tam zarówno porady prawne, pomoc tłumaczy, jak i zbierane informacje o najpilniejszych potrzebach obywateli Ukrainy, którzy trafią na Dolny Śląsk. Zapewniamy pomoc medyczną czy psychologiczną. Centrum będzie też koordynować akcje wolontariackie i zbiórki na rzecz Ukraińców.

Do tego należące do KGHM Miedziowe Centrum Zdrowia oferuje bezpłatne wizyty w specjalistycznych poradniach dla uchodźców z Ukrainy.

Orange napisało na swoim profilu na Twitterze: „In this context of crisis in #Ukraine we offer free or discounted calls to and from Ukraine in most European countries where we operate. In Moldova, Romania, Slovakia, prepaid SIM kits are distributed free of charge to refugees arriving from Ukraine at land border crossings”.

Fundacja PKO Banku Polskiego uruchomiła specjalne konto do wpłat, na rzecz pomocy dla Ukrainy. Ty też możesz pomóc, wpłacając dowolną, najmniejszą nawet kwotę.

Dane do przelewu:

Fundacja PKO Banku Polskiego

Tytuł: Wpłata na pomoc dla Ukrainy

Nr konta: 47 1020 1068 0000 1002 0172 3014

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski napisał na swoim profilu na Twitterze: „Chcemy pomóc naszym ukraińskim przyjaciołom i ułatwić im odnalezienie się po przyjeździe do @warszawa. Dlatego zdecydowałem się wprowadzić dla nich nieodpłatne przejazdy komunikacją miejską. #StandWithUkraine”

W piątek, 25 lutego, z inicjatywy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbył się specjalny sztab złożony z przedstawicieli KPRM, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Zdrowia, 16 wojewodów oraz reprezentantów organizacji pozarządowych ws. pomocy uchodźcom uciekającym przed agresją Federacji Rosyjskiej wymierzoną w Ukrainę.

Podczas spotkania MSWiA przedstawiło formułę współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi na polu pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy. Wojewodowie przedstawili formy pomocy organizowanej w poszczególnych województwach oraz wspólnie zadeklarowali, aby pomoc organizacji pozarządowych zgłaszana była do urzędów wojewódzkich, w celu odpowiedniej koordynacji podejmowanych działań – adresy kontaktowe pod tym adresem.

Równolegle do działań militarnych Rosja rozpoczęła wojnę informacyjną w internecie. W polskiej infosferze zaczynają pojawiać się coraz liczniej nieprawdziwe informacje, mające osłabić wsparcie naszego społeczeństwa dla Ukraińców.

NASK wesprze internautów w weryfikowaniu informacji – ruszają profile #WłączWeryfikację na Facebooku i Twitterze (@WeryfikacjaNASK). Doświadczeni eksperci będą na nich weryfikować pogłoski krążące w sieci oraz wskazywać potencjalne przejawy działań dezinformacyjnych.

„Oddziaływanie psychologiczne i propagandowe w Internecie jest istotną częścią tzw. działań hybrydowych, które mają na celu zachwianie morale opinii publicznej i pogłębianie podziałów społecznych. Aby temu przeciwdziałać, trzeba monitorować krążące w internecie fałszywe informacje i dostarczać społeczeństwu rzetelnej wiedzy oraz narzędzi do radzenia sobie z zalewem dezinformacji” – powiedział minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa, cytowany w komunikacie.

Przykłady prób wpływania na nastroje społeczne w Polsce zbiera i analizuje Dział Przeciwdziałania Dezinformacji w NASK. Są to m.in. pogłoski o tym, że uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą zajmować miejsca w szpitalach, potrzebne dla polskich pacjentów. Podkreślane są również koszty finansowe wsparcia dla osób, którym Polska udzieli schronienia. Pojawiają się też próby wywołania paniki, np. poprzez przekazy, że we wschodnich regionach Polski zabraknie wkrótce paliwa na stacjach benzynowych z powodu blokady importu ropy naftowej z Rosji.