{"vars":{{"pageTitle":"Tak wygląda skok w dorosłość w Polsce na pięciu wykresach. Nowy raport [GRAFIKA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["300grafika","edukacja","infografika","licealisci","maturzysci","mlodzi","najnowsze","praca","szkola-srednia","zatrudnienie"],"pagePostAuthor":"Amelia Suchcicka","pagePostDate":"5 czerwca 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"05","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712773}} }
300Gospodarka.pl

Tak wygląda skok w dorosłość w Polsce na pięciu wykresach. Nowy raport [GRAFIKA]

Jak uczniowie pod koniec szkoły średniej wybierają swoje życiowe drogi? Przedstawiamy pięć grafik, które pokazują z jakim doświadczeniem i nastawieniem wchodzą w dorosłe życie młodzi Polacy.

Młodzi ludzie ze szkół średnich mają jasno określone plany na przyszłość – takie wnioski wynikają z badania „Skok w dorosłość” przeprowadzonego na zlecenie Politechniki Wrocławskiej przez Instytut Badawczy IPC.

Większość badanych osób (60,6 proc.) ma już plan na siebie po ukończeniu szkoły. Jedna czwarta (26,6 proc.) wie dokładnie, co chce robić w życiu, a 34 proc. ma pewne pomysły na ten temat.


Zobacz też: O czym marzą młodzi Polacy? O podróżach. Rodzina i dzieci na dalekim planie


Ponad połowa uczniów (53,3 proc.) planuje rozpoczęcie studiów. Motywacją dla 61,4 proc. z nich jest lepsza perspektywa zawodowa, a 52,4 proc. chce zdobyć specjalistyczną wiedzę i umiejętności. Ale 31,5 proc. badanych jeszcze nie podjęło decyzji, czy pójdzie na studia, a 15 proc. nie planuje studiować, uznając, że nie jest to niezbędne do rozwoju kariery zawodowej.

Młodzi ludzie chcą pracować. Ponad połowa z nich (56,4 proc.) już podejmuje aktywności zarobkowe, z czego 38,7 proc. deklaruje pracę, jako zajęcie dorywcze, a 17,7 proc. – pracę na stałe. Co czwarty ankietowany (26,2 proc.) poszukuje pracy, choć jeszcze jej nie ma.

Tylko 17,4 proc. respondentów nie pracuje i nie planuje podjąć pracy. Stan aktywności zawodowej młodych pokazuje następująca grafika:

Rodzina i przyjaciele jako największa wartość

Badanie wykazało także, że dla przeważającej większości licealistów i licealistek (80,4 proc.) rodzina jest najważniejszym elementem życia. Również przyjaciele odgrywają istotną rolę – 54,2 proc. młodzieży uznaje ich za ważnych, a 50,5 proc. respondentów spędza z nimi większość swojego wolnego czasu.

Na pytanie o źródła wsparcia, 62 proc. młodych ludzi wskazało rodziców, 54,1 proc. – przyjaciół i znajomych, 51,5 proc. – partnerów, a 38,3 proc. – rodzeństwo i innych członków rodziny.


Polecamy: „Zetki” na rynku pracy: Pracodawco przyłóż się i dopracuj ofertę. Inaczej rozmów nie będzie


Poczucie kontroli nad własnym życiem

Młodzi ludzie czują, że mają kontrolę nad swoim życiem – 84,4 proc. uczniów podkreśla, że to oni decydują o swoich działaniach, z czego ponad połowa określa ten wpływ jako duży. Natomiast jeśli chodzi o wpływ na świat to 56 proc. młodzieży czuje, że ich działania mają znaczenie globalne.

Czytaj także: