{"vars":{{"pageTitle":"Tańszy prąd dla większej grupy odbiorców. Rząd przygotował ustawę o zwiększeniu limitów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","gospodarstwa-domowe","najnowsze","odbiorcy-wrazliwi"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"11 lipca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"11","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":595247}} }
300Gospodarka.pl

Tańszy prąd dla większej grupy odbiorców. Rząd przygotował ustawę o zwiększeniu limitów

Rząd chce umożliwić korzystanie z zamrożonych cen prądu także tym, którzy zużywają go więcej niż przeciętnie. Zaakceptował projekt ustawy, która ma to umożliwić.

Przyjęty projekt regulacji dotyczy cen energii, jakie płacimy w 2023 roku.

Nowe, większe limity zużycia

Rząd chce nadal stabilizować ceny energii elektrycznej w Polsce. Będzie to możliwe m.in. przez zwiększenie limitu zużycia prądu objętego zamrożeniem cen. Dla gospodarstw domowych limit zwiększy się z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie, dla osób z niepełnosprawnościami z 2600 kWh do 3600 kWh, a dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie – czytamy w komunikacie.


Czytaj także: Wysoki rachunek za energię w państwowych budżetach. Polska na pierwszej linii w walce z kryzysem


Nowe limity będą do wykorzystania w 2023 r. Nawet jeśli odbiorca energii elektrycznej przekroczył już dotychczasowy limit, sprzedawca energii rozliczy dodatkowy wolumen energii w ramach korekty faktur, zaznaczono.

Projekt przewiduje też obniżenie maksymalnej ceny za energię elektryczną, m.in. dla samorządów oraz małych i średnich przedsiębiorstw, do poziomu 693 zł/MWh.

Środki od spółek węglowych

Dodatkowo rząd chce, aby duże spółki węglowe podzieliły się nadmiarowymi zyskami i częściowo sfinansowały obniżkę cen prądu dla obywateli. Dlatego podmioty, które zajmują się wydobyciem, wytwarzaniem lub obrotem węglem, zapłacą składkę solidarnościową od nadzwyczajnych zysków uzyskanych w 2022 r. Środki te sfinansują utrzymanie niższych cen dla gospodarstw domowych i podmiotów wrażliwych.


Polecamy: Przeciętne zużycie prądu niewiele się zmienia. Ale rolnicy raczej nie zmieszczą się w swoim limicie


Nadmiarowe dochody to dochody, które przekraczają 120 proc. średnich dochodów osiągniętych w okresie wcześniejszych 4 lat. Nadmiarowe dochody zostaną obciążone składką w wysokości 33 proc. – podano.

Jednocześnie projekt utrzymuje w mocy zachętę do oszczędzania energii.

Wystarczy, że w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. mieszkańcy Polski zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Wówczas otrzymają dodatkowy upust o wartości 10 proc. całego rachunku za energię elektryczną, który zostanie rozliczony w 2024 r. – czytamy.

Polecamy też: