{"vars":{{"pageTitle":"Taryfy gazowe zostają z nami na lata. Jest projekt ustawy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["ceny-gazu","energetyka","gaz-ziemny","najnowsze","taryfa"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"12 lipca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"07","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":326041}} }
300Gospodarka.pl

Taryfy gazowe zostają z nami na lata. Jest projekt ustawy

Ochrona taryfowa ma być przedłużona do końca 2027 roku. Rząd przyjął projekt ustawy, która wydłuża okres ochrony przed wysokimi cenami gazu.

Rząd zdecydował o przedłużeniu ochrony taryfowej dla odbiorców domowych oraz instytucji pożytku publicznego do roku 2027. We wtorek 12 lipca Rada Ministrów przyjęła odpowiedni projekt ustawy, który teraz trafi pod obrady Sejmu – poinformował rzecznik rządu Piotr Muller.

Ochrona taryfowa obecnie obowiązuje do końca 2023 roku. Jej wydłużenie do końca 2027 roku ma sprawić, że także przez ten czas ceny gazu nie wzrosną gwałtownie dla gospodarstw domowych i instytucji pożytku publicznego (jak szkoły czy placówki medyczne).

O planach przedłużenia ochrony taryfowej mówiła jeszcze wiosną tego roku ministra klimatu i środowiska Anna Moskwa.

W obliczu imperialnej polityki Rosji, zdecydowaliśmy o przedłużeniu ochrony taryfowej prezesa URE na odbiorców domowych oraz instytucje pożytku publicznego aż do roku 2027 – mówiła wtedy na konferencji prasowej. Jak wskazywała, ochronę taryfową należy przedłużyć, gdyż inwazja Rosji na Ukrainę jeszcze mocniej odbija się na cenach gazu.