{"vars":{{"pageTitle":"Tej daty firmy nie mogą przegapić. Chodzi o terminy płatności faktur","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["firmy","grzywna","ministerstwo-rozwoju-i-technologii","najnowsze","platnosci","sprawozdanie","uokik","zarzad","zatory-platnicze"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"27 kwietnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"27","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":554940}} }
300Gospodarka.pl

Tej daty firmy nie mogą przegapić. Chodzi o terminy płatności faktur

Tylko do 2 maja firmy mogą składać sprawozdanie o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. To ustawowy obowiązek. Po przeanalizowaniu sprawozdań będzie wiadomo, które przedsiębiorstwa nie płacą swoim kontrahentom.

Jeszcze tylko kilka dni zostało na złożenie sprawozdania o stosowanych w 2022 roku terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Ogólnie sprawozdanie składa się do 30 kwietnia każdego roku. W tym roku jednak koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego możliwość rozliczenia tego obowiązku została przesunięta na 2 maja.

Kto musi złożyć sprawozdanie o terminach zapłaty

W tym roku sprawozdanie muszą złożyć podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych:

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, sprawozdania nie muszą też składać m.in. podmioty publiczne będące podmiotami leczniczymi.

Sprawozdanie powinien złożyć członek zarządu bądź inna osoba zarządzająca działalnością.

– W przypadku spółki komandytowo-akcyjnej oraz spółki komandytowej za kierownika uznaje się komplementariusza prowadzącego sprawy spółki, a w przypadku spółki jawnej – wspólnika prowadzącego sprawy spółki. Za kierownika podmiotu uznaje się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czytamy na stronach rządowych.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Jeżeli sprawozdanie złożą wspomniane osoby, odbędzie się to bez kosztów. Natomiast jeśli sprawozdanie składa pełnomocnik bądź prokurent, trzeba zapłacić opłatę skarbową odpowiednio za złożenie pełnomocnictwa albo wypisu z KRS potwierdzającego ustanowienie prokury.

Dokumenty przyjmuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii (Departament Doskonalenia Regulacji Gospodarczych).

Podmioty, które nie przedstawią sprawozdania w terminie, narażają się na karę grzywny (jej wysokość regulują przepisy o rachunkowości).

Polecamy: