{"vars":{{"pageTitle":"Theresa May proponuje drugie referendum w zamian za przegłosowanie umowy brexitowej i traci poparcie Torysów","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["brexit","partia-konserwatywna","theresa-may","wielka-brytania"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"23 maja 2019","pagePostDateYear":"2019","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"23","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":8855}} }
300Gospodarka.pl

Theresa May proponuje drugie referendum w zamian za przegłosowanie umowy brexitowej i traci poparcie Torysów

Brytyjska premier Theresa May złożyła parlamentarzystom brytyjskim nową propozycję dotyczącą głosowania nad umową brexitową i w efekcie stanęła przed groźbą votum nieufności, donoszą CNN i BBC.

Do dotychczasowej propozycji umowy dołączone miałyby być kolejne rozwiązania legislacyjne obejmujące prawa pracownicze, ochronę środowiska i relacje celne.

Przede wszystkim jednak oferta zakłada możliwość zorganizowania drugiego referendum dotyczącego samego wyjścia.

Zdaniem ekspertów te propozycje to ukłon w stronę Partii Pracy.

Przedstawiony przez Theresę May plan obejmuje także zobowiązanie wobec brytyjskiego rządu do znalezienia do końca 2020 roku alternatywnego rozwiązania dla tzw. „backstopu”, czyli utworzenia twardej granicy między Wielką Brytanią a Irlandią.

Poza tymi punktami propozycja umowy nie uległa jednak praktycznie żadnym zmianom.

Wprowadzenie nowych punktów sprawiło jednak, że zdecydowanie bardziej sceptycznie wypowiadają się o tej umowie niektórzy Konserwatyści. Zdaniem parlamentarzysty Torysów i lidera probrexitowego skrzydła tej partii Jacoba-Reesa Mogga „propozycje Pani Premier są gorsze niż dotychczasowe i sprawią, że pozostaniemy silnie związani z Unią”.

May straciła także poparcie części członków własnego rządu – minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zaapelował o wyłączenie punktu dotyczącego powtórnego referendum z nowej propozycji umowy. O spotkanie z brytyjską premier poprosił minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt.

W środę wieczorem doszło nawet do spotkania szeregowych parlamentarzystów Partii Konserwatywnej (tzw. backbenchers) w sprawie głosowania nad votum nieufności wobec premier May.

W odpowiedzi na tę groźbę Theresa May na piątek zaplanowała spotkanie z liderem frakcji zrzeszającej szeregowych posłów Torysów – Komitetu 1922 – sir Grahamem Brady’m. Eksperci twierdzą, że tym ruchem kupiła ona sobie dodatkowych 36 godzin.

Głosowanie nad nową umową brexitową odbędzie się w brytyjskim parlamencie na początku czerwca, więcej o jego ewentualnych następstwach na naszej stronie.

Ta informacja pojawiła się dziś rano w skrzynkach odbiorczych subskrybentów naszego codziennego newslettera 300SEKUND. Jeśli chcesz się na niego zapisać, kliknij tutaj.