{"vars":{{"pageTitle":"To nieprawda, że kobiety nie chcą mieć więcej dzieci. Tak wygląda luka dzietności","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badania","dzietnosc","instite-for-familiy-studies","liczba-urodzen","main","najnowsze","polacy"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"28 kwietnia 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"04","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":706179}} }
300Gospodarka.pl

To nieprawda, że kobiety nie chcą mieć więcej dzieci. Tak wygląda luka dzietności

Wbrew powszechnie panującej opinii, kobiety na całym świecie chciałyby mieć więcej dzieci, Pokazuje to tzw. luka dzietności. Jednak wiele par nie decyduje się na kolejne dziecko z powodu słabej sytuacji finansowej, niesprzyjających warunków do życia i rozwoju, czy też późno zawartego małżeństwa.

Badacze amerykańscy zajęli się ostatnio problemem luki dzietności. Jest to różnica między rzeczywistą dzietnością a liczbą dzieci, które kobiety w wieku prokreacyjnym chciałyby mieć – opisuje Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym Tygodniku Gospodarczym.

Institute for Family Studies udowodnił, że większość kobiet na całym świecie, chciałaby mieć więcej dzieci, niż ma. Wynik świadczy o wewnętrznej potrzebie macierzyństwa wielu kobiet. Z perspektywy demograficzno-gospodarczej wiadomo od dawna, że powinno być więcej dzieci.

Dla kobiet, które osiągnęły wiek rozrodczy w 2010 roku, w badanych krajach, szacowana luka dzietności wynosiła 270 mln, co oznacza między 6 a 10 mln rocznie. Według amerykańskiego instytutu, Polska jest w czołówce krajów z największą luką dzietności.

Polki chcą mieć dzieci

– Według danych IFS, Polska należy do niechlubnej czołówki krajów, w której luka dzietności jest największa, obok Łotwy, Estonii i Grecji w Europie, Japonii i Korei Płd. w Azji i nawet niektórych krajów afrykańskich (Niger, Czad) – zwraca uwagę PIE.

Dane CBOS pokazują, że tylko 30 proc. Polaków do 40 roku życia nie czuje potrzeby powiększania rodziny. Ich stan dzietności jest na zadowalającym poziomie. Większość, czyli 57 proc. obywateli chciałoby mieć więcej dzieci. Tylko 1 proc. polskich rodzin twierdzi, że ma więcej dzieci niż planowały.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Luką dzietności zajęli się także chińscy badacze, którzy skonstruowali społeczno-psychologiczny model dzietności. Na jego podstawie można skorelować zależność pomiędzy osobistymi preferencjami a możliwościami realizacji ich w danych środowisku.

Z przeanalizowanych danych za lata 1990-2019 dla 65 krajów zauważono, że na decyzje o posiadaniu dzieci wpływają wskaźniki społeczno-ekonomiczne. Najważniejsze z nich to: PKB per capita, HDI (human development index), poziom wykształcenia kobiet oraz wiek zawarcia małżeństwa.

Polecamy: