{"vars":{{"pageTitle":"Trzy spółki chciały podnieść taryfy na prąd. Prezes URE się nie zgodził","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["ceny-energii","ceny-pradu","energetyka","najnowsze"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"7 grudnia 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"07","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":430348}} }
300Gospodarka.pl

Trzy spółki chciały podnieść taryfy na prąd. Prezes URE się nie zgodził

Trzy spółki energetyczne wnioskowały o podwyżkę taryf jeszcze w tym roku. Ale nie dostały zgody od prezesa URE.

Chodzi o Eneę, Energę-Obrót i Tauron Sprzedaż. Decyzje odmowne pojawiły się na stronie Urzędu Regulacji Energetyki.

Wniosek przedsiębiorstwa w tej sprawie nie spełniał wymagań z art. 44-46 ustawy – Prawo energetyczne – napisano w decyzjach dotyczących wniosków każdej ze spółek.

Chodziło o zmiany ceny sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych jeszcze w tym roku. Obowiązujące podstawowe taryfy tych sprzedawców to:

Spółki wnioskując o podwyżki powoływały się na wzrost zużycia energii ze względu na falę uchodźców. Nie znaleźliśmy potwierdzenia dla takiej argumentacji – przekazała 300Gospodarce rzeczniczka prasowa URE Agnieszka Głośniewska.

Od decyzji o niezatwierdzeniu zmian taryf spółki mogą odwołać się do sądu.

Jakie ceny energii w przyszłym roku?

Jednak zbliża się już koniec roku. A w 2023 r. ceny energii elektrycznej będą ściśle określone.

Zgodnie z przyjętymi przepisami cena energii elektrycznej pozostanie na poziomie z 2022 r. dla gospodarstw domowych o zużyciu do 2000 kWh rocznie. Wyższe limity zużycia obowiązywać będą dla rodzin z osobą niepełnosprawną – 2600 MWh. Jeszcze wyższe – bo 3000 kWh – dla rolników i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

W kolejnym pakiecie przepisów przyjęto maksymalne ceny energii elektrycznej na 2023 r. Dla gospodarstw domowych to cena dla zużycia powyżej wskazanego wyżej limitu. Wynosi ona 693 zł za megawatogodzinę.

Choć obecnie trwa proces zatwierdzania taryf na 2023 r., to nie będzie miał on bezpośredniego przełożenia na nasze rachunki. Jak tłumaczył w listopadzie prezes URE Rafał Gawin, zatwierdzone taryfy posłużą do wyliczenia rekompensat dla sprzedawców prądu.

Czytaj także: