{"vars":{{"pageTitle":"Akweny opanowały bakteria E. Coli i sinice. Tu lepiej nie wchodzić do wody [MAPA]","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["e-coli","glowny-inspektorat-sanitarny","imgw","kapieliska","main","morze-baltyckie","najnowsze","serwis-kapieliskowy","sinice","upaly"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"12 sierpnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"08","pagePostDateDay":"12","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":601030}} }
300Gospodarka.pl

Akweny opanowały bakteria E. Coli i sinice. Tu lepiej nie wchodzić do wody [MAPA]

Kilkanaście kąpielisk w Polsce jest obecnie nieczynnych z powodu wody nieprzydatnej do kąpieli. Wszystko przez bakterie E. Coli oraz zakwit sinic. 

IMGW prognozuje, że w sierpniowy długi weekend będziemy mogli cieszyć się wyższymi temperaturami powietrza. Więcej słońca zobaczymy już w sobotę, w niedzielę mają pojawić się upały. W kolejnych dniach Polska znajdzie się pod wpływem gorącego powietrza zwrotnikowego. To oznacza, że będziemy szukali ochłody nad wodą: morzem, jeziorami, rzekami, zalewami.

Nie wszędzie jednak będzie to możliwe. Wystarczy spojrzeć na mapę kąpieliskową przygotowaną i aktualizowaną przez Główny Inspektorat Sanitarny.

Tu lepiej nie wchodzić do wody

GIS nadzoruje 683 kąpieliska w całym kraju. Woda jest sprawdzana pod kątem występowania przekroczeń zanieczyszczeń mikrobiologicznych (Escherichia coli, enterokoki), obecności w wodzie zakwitu sinic (smugi, kożuch, piana), rozmnożenia się makroalg lub fitoplanktonu morskiego. Inspektorzy zwracają uwagę także na takie zanieczyszczenia jak: materiały smoliste, szkło, tworzywa sztuczne, guma oraz inne odpady (w ilości nie dającej się natychmiast usunąć z wody).

Obecnie nieczynnych jest kilkanaście kąpielisk. Winowajcami są bakteria E. Coli oraz sinice.

Które miejsca zostały zakwestionowane przez urzędników? To np. Bobolin nad Morzem Bałtyckim w woj. zachodniopomorskim. Woda jest tu nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry biologiczne, konkretnie z powodu bakterii E. Coli. Z tego samego powodu nie wykąpiemy się także w kąpielisku Dąbki (powiat sławieński). Jeżeli chodzi o Bałtyk, lepiej omijać też Kąpielisko Kopań oraz Wicie (obydwa w woj. zachodniopomorskim). Tu również winna jest pałeczka okrężnicy.


300Sekund od września w nowej odsłonie. Zapisz się już dziś na nasz codzienny newsletter.


Lepiej nie wybierać się także nad Jeziorko Czerniakowskie w woj. mazowieckim. Tu także woda jest nieprzydatna do kąpieli ze względu na parametry mikrobiologiczne. Przyczyna jest ta sama – Escheria Coli. Bakteria ta została stwierdzona również na terenie Kąpieliska Centrum Sportu i Rekreacji „Wodnik” w Ozorkowie w woj. łódzkim, Kąpieliska Śródlądowego „Dąbie” w Szczecinie oraz Kąpieliska Śródlądowego w Lubczynie w woj. zachodniopomorskim.

Z kolei sinice zakwitły na Jeziorze Pątnowskim w woj. wielkopolskim. „Opanowały” też kąpielisko „Przystań-Gosławice” przy Miejskim Ośrodku Wypoczynkowym w Koninie oraz Kąpielisko Miejskie w Siemiatyczach w woj. podlaskim. Sinice popsują również nastroje tym, którzy planowali skorzystać z kąpieliska nad jeziorem Ślesińskim w woj. wielkopolskim.

Z tego samego powodu lepiej omijać także kąpielisko na Zalewie „Bojary” w Biłgoraju w woj. lubelskim, Kąpielisko Rusałka w Poznaniu, Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, Kąpielisko Śródlądowe w Zieleniewie w woj. zachodniopomorskim, Kąpielisko Zalew Nowomiejski w woj. mazowieckim oraz Kąpielisko Nad Stawem w Konstantynowie Łódzkim.

Wyjątkowego pecha mają ci, którzy chcieli kąpać się na terenie Ośrodka Rekreacyjno-Wypoczynkowego w Pietrowicach w woj. opolskim. Tu nie tylko zakwitły sinice, ale stwierdzono także obecność E. Coli.

E.Coli – skąd się bierze?

Bakteria Escherichia coli powszechnie występuje w jelitach ludzi i zwierząt, ale też w glebie czy na powierzchni roślin. Nie wszystkie jej szczepy są szkodliwe. Pałeczka okrężnicy wydalana jest z kałem. Problem pojawia się, kiedy woda w rzekach, jeziorach czy studniach jest skażona fekaliami zwierzęcymi bądź ludzkimi. Wówczas wzrasta prawdopodobieństwo, że bakteria dostanie się do wody. Jeżeli zażyjemy kąpieli w skażonym zbiorniku, zainfekowana woda może bez problemu dostać się do naszych ust i dalej do całego organizmu.

Skażenie wody może wynikać np. z braku odpowiedniej infrastruktury sanitarno-higienicznej lub z niewłaściwego gospodarowania odpadami.

Jeżeli dojdzie do zakażenia, pojawią się wymioty, ostra biegunka, bóle brzucha. Dodatkowo mogą pojawić się zawroty głowy, osłabienie, bóle mięśni oraz gorączka.

Co jest złego w sinicach?

Sinice (cyjanobakterie) spotkamy zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Jednak, kiedy są w fazie wykwitu, produkują toksyczne substancje. Woda staje się mętna i zawiesista. Widzimy kożuch, smugę lub pianę. Jeżeli kąpiemy się w wodzie z sinicami, musimy liczyć się z takimi skutkami jak: zmiany skórne (podrażnienie, swędzenie, wysypka), zatrucie pokarmowe (wymioty, biegunka) czy zaburzenia neurologiczne.

Sinice lubią ciepłą wodę. Woda o wyższej temperaturze może sprzyjać ich szybszemu rozmnażaniu się. A kiedy rośnie populacja tych cyjanobakterii, dochodzi do ich zakwitu.

To również może Cię zainteresować: