{"vars":{{"pageTitle":"Turystyka w Polsce wraca na dobre tory. Jesteśmy o krok od pobicia rekordu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["badanie-konsumenckie","finanse-osobiste","main","najnowsze","polacy","polacy-na-wakacjach","polski-instytut-ekonomiczny","urlop","wakacje"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"30 maja 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"05","pagePostDateDay":"30","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":712098}} }
300Gospodarka.pl

Turystyka w Polsce wraca na dobre tory. Jesteśmy o krok od pobicia rekordu

Rosnące wynagrodzenia i odbudowana gospodarka po pandemii, mogą przełożyć się na wzrost liczby wyjazdów wakacyjnych Polaków. Już w 2023 roku turystyka w Polsce w 2023 roku wróciła do poziomu sprzed pandemii COVID-19. Wyniki były porównywalne do rekordowego 2019 roku, który był dotychczas najlepszym rokiem dla polskiej turystyki.

Polski Instytut Ekonomiczny przeanalizował perspektywy dla krajowej branży turystycznej. Wyniki swoich analiz opisał w ostatnim Tygodniku Gospodarczy.

PIE przypomina dane GUS, zgodnie z którymi w2023 roku w Polsce udzielono 93,3 mln noclegów dla 36,2 mln turystów, co stanowi wzrost o 3,3 proc. w porównaniu z rokiem 2022.

Coroczne badania CBOS wskazują, że 61 proc. Polaków wyjechało w 2023 roku na co najmniej dwudniowe wakacje, co jest najwyższym wynikiem od rozpoczęcia badań w 2012 roku. To świadczy o znacznym ożywieniu sektora turystycznego po trudnym okresie pandemii, zwraca uwagę PIE.


Czytaj także: Co nas wkurza na urlopie, czyli Polacy na wakacjach. To nie ceny irytują najbardziej


Największy problem to pieniądze

Głównym powodem rezygnacji z wyjazdów wakacyjnych jest brak pieniędzy. Od 25 proc. do 33 proc. Polaków, którzy nie wyjechali na wakacje, wskazywało brak oszczędności jako główną przyczynę. Początek 2024 roku przyniósł rekordowy wzrost realnych wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw, szczególnie dla pracowników otrzymujących pensję minimalną, której realna wartość wzrosła o 18,7 proc. w ujęciu rocznym.

Wyższe wynagrodzenia zazwyczaj przekładają się na wzrost konsumpcji w ciągu 1-2 kwartałów, co sugeruje, że w 2024 roku więcej Polaków może pozwolić sobie na urlop. CBOS prognozuje, że w 2024 roku 64 proc. Polaków planuje wyjechać na wakacje, podobnie jak w latach 2018 – 2019. Warto zauważyć, że w 2023 roku na wakacje pojechało aż o 5 punktów proc. więcej osób, niż początkowo planowało.

Według analiz, mieszkańcy większych miast częściej wyjeżdżają na wakacje niż ci mieszkający na wsi. W 2023 roku w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców 83 proc. osób wyjechało na wakacje, podczas gdy na wsiach ten odsetek wynosił 48 proc.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Polacy lubią urlopy w kraju

Polacy częściej spędzają wakacje w kraju niż obywatele innych europejskich państw. W 2022 roku 42 proc. Polaków wybrało urlop w Polsce, co było trzecim najwyższym wynikiem w Europie, po Francji (55 proc.) i Hiszpanii (48 proc.). Średnia w UE wynosiła 32 proc.

61 proc. mieszkańców UE wyjeżdża na wakacje, niezależnie od destynacji. Najwyższe odsetki wyjeżdżających mają obywatele najzamożniejszych krajów, takich jak Norwegia (89 proc.) czy Szwajcaria (88 proc.), a najniższe w Rumunii (27 proc.) i Bułgarii (28 proc.).

Ten rok przynosi optymistyczne prognozy dla polskiej turystyki. Rosnące wynagrodzenia i odbudowana gospodarka po pandemii, mogą przełożyć się na jeszcze większą liczbę wyjazdów wakacyjnych, ocenia PIE.

Polecamy także: