{"vars":{{"pageTitle":"Tyle niewypłacalnych firm w Polsce jeszcze nie było. Liczba bankructw dynamicznie wzrosła","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["allianz-trade","firmy","male-i-srednie-przedsiebiorstwa","najnowsze","niewyplacalnosc"],"pagePostAuthor":"Emilia Derewienko","pagePostDate":"28 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"28","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":684150}} }
300Gospodarka.pl

Tyle niewypłacalnych firm w Polsce jeszcze nie było. Liczba bankructw dynamicznie wzrosła

Tak dużej liczby niewypłacalnych firm w Polsce jeszcze nie było. Według Allianz Trade w ubiegłym roku było ich 4467. Eksperci zwracają uwagę, że również tempo wzrostu liczby bankructw wyróżnia Polskę na globalnym tle. Szybciej bankrutów przybywało tylko na Węgrzech. 

Według najnowszych danych Allianz Trade liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce w ubiegłym roku wzrosła aż o 70 proc. Firma opublikowała właśnie najnowszy Globalny Raport Niewypłacalności. Wynika z niego, że pod tym względem Polskę wyprzedziły tylko Węgry, z 146-proc. wzrostem. Jednocześnie Polska znalazła się w gronie 26 państw, które odnotowały dwucyfrowy wzrost niewypłacalności przedsiębiorstw w roku ubiegłym. Jedenaście z nich doświadczyło ponad 30-proc. wzrostu liczby niewypłacalności.


Czytaj także: „Janusze biznesu” to przeszłość? Szefowie częściej dzielą się zarobkami z pracownikami


W porównaniu do sytuacji sprzed pandemii mamy już niewątpliwie najwyższy w skali globalnej wzrost liczby niewypłacalności, bo aż o +357 proc. w okresie od 2019 do 2023 roku. W dużym stopniu poprzez inne podejście niż na większości rynków – zmiany w ramach postępowania restrukturyzacyjnego w tym trudnym czasie ułatwiły i przyspieszyły procedury restrukturyzacyjne – czytamy w komunikacie Allianz Trade.

Zdaniem analityków, liczba niewypłacalności nie powinna już bardziej rosnąć, choć na rynek wciąż oddziałuje nie najlepsza kondycja małych i średnich przedsiębiorstw. W 2024 r. w Polsce liczba niewypłacalności powinna spaść o 10 proc. do ok. 4 tys., a w 2025 r. – o 14 proc. do 3 450.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter! Obserwuj nas też w Wiadomościach Google.


Po czterech kolejnych latach wzrostów do rekordowego poziomu 4 467 spraw w 2023 r. spodziewamy się „normalizacji” ich liczby nie tylko z powodu wysokiej bazy odniesienia, ale także z powodu większego wpływu poprawiających się fundamentów gospodarczych w Polsce – napisano.

Analitycy spodziewają się jednak, pomimo lepszych perspektyw, że „wzrost gospodarczy pozostanie poniżej trendu sprzed pandemii, a słabość strukturalna (m.in. niska rentowność) utrzyma się, zwłaszcza w przypadku MŚP”.

Czytaj także: