{"vars":{{"pageTitle":"Ubywa ofert pracy. Pracodawcy wciąż odczuwają skutki gospodarczego spowolnienia","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["barometr-ofert-pracy","najnowsze","oferty-pracy","praca","wakaty"],"pagePostAuthor":"Magdalena Łubkowska","pagePostDate":"16 lutego 2024","pagePostDateYear":"2024","pagePostDateMonth":"02","pagePostDateDay":"16","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":677649}} }
300Gospodarka.pl

Ubywa ofert pracy. Pracodawcy wciąż odczuwają skutki gospodarczego spowolnienia

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ofert pracy wyniósł 245,4 pkt w styczniu bieżącego roku. Rok temu było to 317,7 pkt, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według BIEC, aktywność pracodawców na polskim rynku pracy pozostaje na niskim poziomie ze względu na osłabioną w porównaniu do ubiegłych lat koniunkturę.

– W większości obserwowanych kategorii ofert pracy notujemy wyraźne spadki. Niektóre z nich mają mniej wakatów niż przed pandemią i co gorsze, pracodawcy ustawicznie tną ich liczbę. W styczniu były kategorie, w których liczba wakatów wzrosła, jednak na razie to jednorazowa zmiana. Sytuacja pomiędzy kategoriami różni się głównie skalą dotychczasowych spadków. Także tempem, z jakim z miesiąca na miesiąc ubywało wakatów – czytamy w raporcie.

– Najszybsze spadki utrzymują się w zawodach informatycznych. Tendencje te są z kolei znacznie łagodniejsze w przypadku pracowników wykonujących prace niewymagające zaawansowanych kwalifikacji. Stopa bezrobocia rejestrowanego, po wyłączeniu bezrobotnych biorących udział wyłącznie w pracach o charakterze sezonowym, w grudniu spadła o 0,1 pkt proc. i wyniosła 5,1 proc.– czytamy dalej.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


W styczniu, po wyłączeniu pracy o charakterze sezonowym, wzrost liczby internetowych ofert zatrudnienia wystąpił w połowie województw, podał BIEC.

Najwięcej pracy w sektorze usług

– Spośród szerokich grup zawodowych w styczniu najwięcej nowych ogłoszeń o zatrudnieniu przybyło dla pracowników usługowych. Był to pierwszy wzrost po pięciu miesiącach redukcji, choć na tle uprzednich spadków nowych wakatów przybyło niewiele. Nie licząc krótkotrwałych korekt, w usługach od półtora roku utrzymywała się spadkowa tendencja. Natomiast ze względu na mniejszą procykliczność tego sektora oraz krótkie ożywienie w drugim kwartale ub. r. skala dotychczasowych spadków w porównaniu do innych szerokich grup zawodowych była do tej pory wyraźnie mniejsza– czytamy.

W zawodach usługowych w styczniu liczbę ogłoszonych ofert pracy przedsiębiorcy zmniejszyli jedynie w logistyce, w której od półtora roku obserwujemy wyraźne spadki. W pozostałych kategoriach wakatów w skali miesiąca przybyło.

Liczba ogłaszanych obecnie wakatów dla pracowników niewykwalifikowanych oscyluje na poziomie niewiele niższym niż podczas historycznego maksimum. Miało ono miejsce w maju 2022r. podano także.

Podobnie do usług, styczniowy wzrost przerwał trwającą od sierpnia ubiegłego roku serię spadków. Mimo to w zawodach ścisłych liczba oferowanych miejsc pracy zmalała do tej pory w największym stopniu. Od maja 2022 r. na skutek systematycznych spadków zmniejszyła się ona o ponad połowę. Przyczynia się do niej „drogi pieniądz” spowodowany wysokimi stopami procentowymi NBP– czytamy dalej.

W styczniu w zawodach wymagających wykształcenia w naukach społecznych i prawnych relatywnie największe wzrosty wystąpiły w pracy w dziale zakupów. Także w nieruchomościach oraz w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Wśród ofert pracy skierowanych do absolwentów nauk ścisłych lub inżynieryjnych w styczniu wzrost liczby ogłoszeń o zatrudnieniu notujemy w kilku kategoriach. Najwięcej nowych ogłoszeń o pracy ukazało się w branży medialnej. Wzrost ten nie jest jednak znaczący na tle obserwowanego od lat wyraźnego trendu spadkowego. Po raz pierwszy od sześciu miesięcy wzrosła liczba ofert pracy dla pracowników branży edukacyjnej, podał też BIEC.

Polecamy: