{"vars":{{"pageTitle":"UE sięga po procedurę tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["frontex","inwazja-rosji-na-ukraine","komisja-europejska","prawo","uchodzcy","ukraina"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"2 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"02","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":270561}} }
300Gospodarka.pl

UE sięga po procedurę tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy

Komisja Europejska (KE) chce uruchomić dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony. Chodzi o zapewnienie uchodźcom z Ukrainy szybkiej i skutecznej pomocy (w tym możliwości otrzymania zezwolenia na pobyt) oraz dostęp do edukacji i rynku pracy w krajach UE.

KE, organ decyzyjny Unii, chce by osoby uciekające przed wojną otrzymały w UE tymczasową ochronę. To oznaczałoby, że otrzymają zezwolenia na pobyt oraz uzyskają dostęp do edukacji i do rynku pracy Wspólnoty.

Osoby wysiedlone w wyniku konfliktu – zarówno obywatele Ukrainy, jak i osoby, które tam zamieszkiwały, a także członkowie ich rodzin – zyskają prawo do ochrony w całej Unii Europejskiej.

Komisja przedstawiła również wytyczne, które mają pomóc funkcjonariuszom straży granicznych państw członkowskich. Celem jest efektywne zarządzanie napływem dużej liczby osób na granicach z Ukrainą – przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Zgodnie z wytycznymi, państwa członkowskie powinny utworzyć uprzywilejowane korytarze (pasy ruchu) w celu dostarczania pomocy humanitarnej.

Przyjęcie wniosku w sprawie tymczasowej ochrony należy będzie teraz do Rady. Na nadzwyczajnym posiedzeniu w niedzielę 27 lutego Rada wyraziła już szerokie poparcie dla inicjatywy KE i zobowiązała się do omówienia jej na posiedzeniu w czwartek 3 marca.

Po przyjęciu ochrona tymczasowa zaczęłaby obowiązywać natychmiast na okres jednego roku.

Tysiące osób ucieka z Ukrainy

Od pierwszego dnia zbrojnej inwazji Rosji ponad 650 tys. osób uciekło z terytorium Ukrainy do sąsiednich państw członkowskich UE – Polski, Rumunii, Słowacji i Węgier.

Dyrektywę w sprawie tymczasowej ochrony opracowano specjalnie po to, aby zapewnić natychmiastową ochronę tym osobom oraz zapobiec przeciążeniu systemów azylowych państw członkowskich.

Unijna dyrektywa obejmie nie tylko Ukraińców. Obywatele państw innych niż Ukraina oraz bezpaństwowcy, którzy przebywali legalnie w Ukrainie i nie mogą powrócić do swojego kraju lub regionu pochodzenia (np. osoby ubiegające się o azyl lub korzystające z ochrony międzynarodowej) oraz członkowie ich rodzin, również otrzymają ochronę na terenie Unii Europejskiej.

Ochrona tymczasowa będzie obejmować:

Elementem unijnej dyrektywy ma być także podział odpowiedzialności pomiędzy kraje członkowskie oraz wsparcie ze strony agencji UE: Frontexu, Agencji Unii Europejskiej ds. Azylu i Europolu.

Frontex jest w stanie pomóc w identyfikacji i rejestracji przybywających osób, a Europol może oddelegować funkcjonariuszy wspierających państwa członkowskie w kontrolach wtórnych – podaje Komisja.

KE zwróciła także uwagę na konieczność łatwego dostępu dla służb ratowniczych i pomocy humanitarnej na granicach.

Czytaj też:

Chcesz pomóc? Tutaj publikujemy krótką listę organizacji, gdzie można wpłacić pieniądze, zanieść rzeczy do zbiórki lub zadeklarować przyjęcie uchodźców: Jak pomóc Ukrainie? Lista zweryfikowanych zbiórek i organizacji pomocy humanitarnej.