{"vars":{{"pageTitle":"Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Dwie trzecie chce wrócić po zakończeniu wojny","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwazja-rosji-na-ukraine","najnowsze","uchodzcy","uchodzcy-z-ukrainy","ukraincy-w-polsce","wojna-w-ukrainie"],"pagePostAuthor":"Kamila Wajszczuk","pagePostDate":"19 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"19","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":357534}} }
300Gospodarka.pl

Uchodźcy z Ukrainy w Polsce. Dwie trzecie chce wrócić po zakończeniu wojny

Ok. 60 proc. obywateli Ukrainy chciało wiosną wrócić do kraju po zakończeniu wojny, a 22 proc. nie wiedziało, czy i kiedy wróci, wynika z raportu Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich.

Wyniki badania pokazują, że w największych polskich miastach o numer PESEL starały się głównie kobiety (91 proc.), osoby, które przybyły do Polski z niepełnoletnim dzieckiem (47 proc.) i osoby z wykształceniem wyższym (45 proc.) – czytamy w raporcie „Nowy Dom czy chwilowy azyl? Sytuacja uchodźców z Ukrainy wnioskujących o numer PESEL w 12 największych polskich miastach pod koniec kwietnia 2022 r.”.

Mieszkania i edukacja

Z badania wynika, że 38 proc. uchodźców z Ukrainy wnioskujących pod koniec kwietnia o nr PESEL po przybyciu do Polski zamieszkało u Polaków (z gospodarzami lub w ich mieszkaniu samodzielnie), 23 proc. zamieszkało u znajomych lub rodziny z Ukrainy wcześniej przebywających w Polsce.

W raporcie wskazano, że głównym problemem podczas pobytu w Polsce poruszanym przez badanych była kwestia znalezienia mieszkania – 28 proc. wskazań oraz potrzeba pomocy w znalezieniu pracy (27 proc.).

Na koniec kwietnia br. w przypadku edukacji starsze dzieci korzystały głównie z nauki zdalnej w szkołach ukraińskich – 38 proc. uczniów szkół podstawowych i 39 proc. uczniów szkół ponadpodstawowych.

Raport przygotowany przez Centrum Analiz i Badań Unii Metropolii Polskich zawiera wyniki badania przeprowadzonego wśród uchodźców z Ukrainy w miejskich punktach nadawania nr PESEL w 12 miastach UMP pod koniec kwietnia 2022 roku na próbie 3635 osób. W badaniu uchwycono ich charakterystykę, sytuację w Polsce, potrzeby, problemy i plany na przyszłość.

Czytaj także: