{"vars":{{"pageTitle":"UE powołała Europejski Pakt na rzecz Klimatu. Ma zwiększyć udział obywateli w budowie Zielonego Ładu","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pagePostAuthor":"Barbara Rogala","pagePostDate":"10 grudnia 2020","pagePostDateYear":"2020","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"10","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":72789}} }
300Gospodarka.pl

UE powołała Europejski Pakt na rzecz Klimatu. Ma zwiększyć udział obywateli w budowie Zielonego Ładu

Komisja Europejska zainicjowała w środę Europejski Pakt na rzecz Klimatu. Stwarza on obywatelom przestrzeń do zaangażowania się w coraz liczniejszy europejski ruch na rzecz klimatu.

“Europejski Pakt na rzecz Klimatu zgromadzi wszystkich, którzy chcą podjąć działania na rzecz naszej planety. W ramach tego paktu chcemy pomóc wszystkim w Europie w podejmowaniu działań w ich codziennym życiu oraz pragniemy dać wszystkim możliwość zaangażowania się w transformację ekologiczną i inspirowania się nawzajem. Jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianie klimatu, każdy może działać i każdy może wnieść swój wkład”powiedział wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu Frans Timmermans.

Europejski Zielony Ład, którego częścią jest ten pakt, wszedł w życie rok temu. Jego zadaniem jest przekształcenie UE w sprawiedliwe, zdrowe, zrównoważone i dobrze prosperujące społeczeństwo. Ma on także pomóc naprawić to, w jaki sposób traktujemy przyrodę.

Czym jest Europejski Pakt na rzecz Klimatu?

Według Komisji będzie “otwartą, inkluzywną i ewoluującą inicjatywą na rzecz działań w dziedzinie klimatu”.

Ma stworzyć zachętę do wymiany informacji na temat zmiany klimatu i degradacji środowiska oraz sposobów radzenia sobie z tymi zagrożeniami. Komisja kieruje go do regionów, społeczności lokalnych, przemysłu, szkół, jak i społeczeństwa obywatelskiego.

Po co powstał pakt?

Celem paktu jest pomoc w rozpowszechnianiu rzetelnych naukowo informacji na temat działań w dziedzinie klimatu. Chodzi też o zapewnienie praktycznych porad na temat wyborów dokonywanych w życiu codziennym.

Pakt będzie też wspierać lokalne inicjatywy i zachęcać do podejmowania indywidualnych lub zbiorowych zobowiązań w dziedzinie klimatu. Pomoże również w mobilizowaniu wsparcia i zwiększaniu zaangażowania.

W ramach paktu początkowo priorytetowo traktowane będą działania skoncentrowane na czterech obszarach. Będą to działy tematyczne: tereny zielone, zielona mobilność, energooszczędne budynki i umiejętności ekologiczne. Zdaniem Komisji przynoszą one natychmiastowe korzyści z punktu widzenia nie tylko klimatu i środowiska, ale także zdrowia i dobrostanu obywateli.

Inauguracja

Internetowa inauguracja Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu z udziałem Fransa Timmermansa odbędzie się 16 grudnia w godz. 9.00–11.00 czasu środkowoeuropejskiego.

Komisja zaprasza także osoby fizyczne, przedsiębiorstwa lub organizacje społeczeństwa obywatelskiego do organizowania wydarzeń towarzyszących w ramach paktu na rzecz klimatu.

“Komisja kieruje dziś do obywateli i organizacji otwarte zaproszenie do objęcia funkcji ambasadorów paktu na rzecz klimatu. Ambasadorzy paktu na rzecz klimatu będą dawać przykład i angażować swoje społeczności w działania w dziedzinie klimatu” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

Polska w ostatniej dziesiątce światowego rankingu polityk klimatycznych