{"vars":{{"pageTitle":"UE zredukowała emisje o ponad jedną piątą w 14 lat. Najwięksi emitenci to wciąż Niemcy i Polska","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news","tylko-w-300gospodarce"],"pageAttributes":["dane-statystyczne","emisje-co2","emisje-gazow-ciepla","emisje-gazow-cieplarnianych","eurostat","klimat","klimat-emisje","main","najnowsze","neutralnosc-klimatyczna"],"pagePostAuthor":"Filip Majewski","pagePostDate":"22 grudnia 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"12","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":647092}} }
300Gospodarka.pl

UE zredukowała emisje o ponad jedną piątą w 14 lat. Najwięksi emitenci to wciąż Niemcy i Polska

Emisje gazów cieplarnianych wytworzone przed gospodarkę Unii Europejskiej wyniosły 3,6 mld ton CO2 w 2022 roku, co oznacza spadek o 22 proc. w porównaniu z 2008 rokiem. W największym stopniu, bo aż o 40 proc., spadły w tym okresie emisje gazów cieplarnianych związanych z górnictwem i wydobyciem.

Sektor energetyczny zanotował spadek emisji o 37 proc., ale wciąż należy on do największych emitentów gazów cieplarnianych. W 2022 roku odpowiadała za 21 proc. ogólnej emisji gazów cieplarnianych w UE, z wynikiem podobnym jak przemysł produkcyjny. Podobny wynik uzyskały gospodarstwa domowe, których emisje gazów cieplarnianych stanowią 20 proc. ogółu.

Spadek emisji gazów w sektorze produkcyjnym wyniósł w 2022 roku 28 proc, co stanowi trzeci największy spadek spośród wszystkich 64 analizowanych grup, informuje Eurostat.

Mniej emisji z gospodarstw domowych

Każdy gaz cieplarniany ma inny wpływ na globalne ocieplenie, co wynika z jego właściwości promieniotwórczych, masy cząsteczkowej i czasu trwania w atmosferze. Te wartości, zwane potencjałem ocieplenia globalnego (GWP), są używane do przeliczania emisji gazów cieplarnianych na ekwiwalenty dwutlenku węgla (ekwiwalent CO2), podano.

Sektory takie jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, oraz górnictwo i wydobycie były jedynymi obszarami, gdzie emisje metanu i tlenku azotu przewyższały dwutlenek węgla. Dane wskazują na złożoność emisji w różnych sektorach gospodarki. Gospodarstwa domowe w UE zanotowały znaczne zmniejszenie emisji. W latach 2008-2022 spadły one średnio o 141 mln ton CO2 (16 proc.).

Rachunki emisji, jakie prowadzi Eurostat, są kluczowymi narzędziami do analizy jakości powietrza i jego wpływu na środowisko. Dotyczą one produkcji wszystkich firm mających siedzibę w danym kraju, uwzględniając również emisje związane z konsumpcją gospodarstw domowych, jak np. emisje spalin samochodowych.


Czytaj także: Zmiany klimatu to pożary lasów, a te produkują więcej CO2. To błędne koło


Instytucja zwraca uwagę na różnice między raportowanymi sumami emisji gazów cieplarnianych w krajowych statystykach a sumami w rachunkach emisji powietrza. Te różnice wynikają z różnych granic oraz uwzględnienia międzynarodowego transportu lotniczego i morskiego jako pozycji pamięciowych w inwentarzach, które są wyłączone z krajowych sum, ale uwzględnione w rachunkach emisji powietrza, podano.

Eurostat brał pod uwagę takie dziedziny jak rolnictwo, leśnictwo i rybołówstwo, górnictwo i wydobycie, przemysł produkcyjny, dostarczanie energii elektrycznej, gazu, pary i klimatyzacji, transport i składowanie, inne usługi, dostarczanie wody i budownictwo E oraz gospodarstwa domowe jako konsumenci rynkowi.

Różnice między państwami

Biorąc pod uwagę liczby bezwzględne, w 2022 roku Polska była drugim największym emitentem gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Na pierwszym miejscu są Niemcy. WIęcej danych pokazuje poniższa mapa.


Bądź na bieżąco z najważniejszymi informacjami subskrybując nasz codzienny newsletter 300Sekund! Obserwuj nas również w Wiadomościach Google.


Na poniższej grafice można zobaczyć jak zmieniały się emisje gazów cieplarnianych w Polsce i w Niemczech w ciagu ostatniej dekady.

Polecamy także: