{"vars":{{"pageTitle":"MRiT chce pomóc polskim firmom wejść na ukraiński rynek. "Ukraina potrzebuje partnerów handlowych"","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["biznes","handel","inwestycje","polityka","prawo","przemysl","ukraina"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"9 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":313011}} }
300Gospodarka.pl

MRiT chce pomóc polskim firmom wejść na ukraiński rynek. „Ukraina potrzebuje partnerów handlowych”

Polskie firmy, które chcą wznowić eksport do Ukrainy i uczestniczyć w odbudowie tego kraju po wojnie, mogą liczyć na wsparcie ze strony państwa. Specjalny program pomocowy, stworzony we współpracy z Polską Agencją Inwestycji i Handlu, ogłosił dziś resort rozwoju i technologii.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) ogłosiło start programu adresowanego do polskich przedsiębiorców, którzy chcą prowadzić działalność w Ukrainie. Ma on ich przygotować na wejście lub powrót na ukraiński rynek, gdy tylko będzie taka możliwość.

– Chcemy, by przedsiębiorcy, którzy utracili relacje eksportowe z Ukrainą oraz ci, którzy chcą uczestniczyć w odbudowie byli na to przygotowani, gdy już będzie to możliwe – mówił na konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Planowane jest nawiązanie formalnego porozumienia w tej sprawie ze stroną ukraińską, jednak na razie resort nie chce zdradzać szczegółów na ten temat – dodał.

Z drugiej strony program ma być odpowiedzią na potrzeby ze strony Ukrainy – przedsiębiorcy z tego kraju szukają obecnie partnerów handlowych. Kierują zapytania w tej kwestii do polskich instytucji – wskazywał Krzysztof Drynda, prezes PAIH.

Odbudowa Ukrainy

Do tej pory w wyniku rosyjskiej agresji Ukraina poniosła straty, których naprawienie wymaga kwot rzędu 500-600 mld dolarów – podał Drynda podczas konferencji.

Jeśli chodzi o samą infrastrukturę, potrzeba będzie 100 mld dolarów.

Krytyczna będzie odbudowa zwłaszcza branż budowlanej, medyczno-farmaceutycznej, transportowo-logistycznej, rolniczej, spożywczej, motoryzacyjnej i IT – dodał prezes PAIH.

Pomoc dla polskich firm

Nabór do programu ministerstwa i PAIH rozpoczyna się w czwartek 9 czerwca. Pierwszym etapem będzie przygotowanie bazy polskich przedsiębiorców, którzy chcą działać w Ukrainie.

Będzie to nabór otwarty – firmy mogą się zapisać do programu same przez specjalny formularz na stronie PAIH.

Nie jest planowane zakończenie programu, natomiast już 1 sierpnia ma się rozpocząć następny etap prac. PAIH i MRiT zamierzają przeanalizować, którzy przedsiębiorcy i z jakimi problemami się zgłosili. Następnie od sierpnia ruszą spotkania branżowe, służące diagnozie problemów, z jakimi mogą się mierzyć firmy. To przede wszystkim kwestia finansowania, ubezpieczeń czy znajomości wymogów formalnych – wskazywał minister Buda.

– Po tych spotkaniach zobaczymy, jakie są główne potrzeby firm i co trzeba im zaoferować – doprecyzował minister na pytanie, jakie ułatwienia dla przedsiębiorców, chcących inwestować na ukraińskim rynku planuje rząd.

Ta inicjatywa na pewno będzie cieszyła się zainteresowaniem, bo takie indywidualne głosy, że jest potrzebna, już do nas spływały – powiedział szef resortu rozwoju i technologii.

Ukraina wysyła energię elektryczną do UE. Może zarobić na tym znaczące kwoty