{"vars":{{"pageTitle":"Ukraina wysyła energię elektryczną do UE. Może zarobić na tym znaczące kwoty","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news","przeglad-prasy"],"pageAttributes":["eksport","energetyka","handel","sieci-energetyczne","ukraina"],"pagePostAuthor":"Zespół 300Gospodarki","pagePostDate":"9 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"09","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":312981}} }
300Gospodarka.pl

Ukraina wysyła energię elektryczną do UE. Może zarobić na tym znaczące kwoty

Nawet 1,5 mld euro może zyskać Ukraina na eksporcie energii elektrycznej do UE – i to tylko w tym roku. W przyszłości wartość eksportu energii z Ukrainy może być jeszcze wyższa – podała w środę doradczyni ukraińskiego ministerstwa energetyki, Lana Zerkal.

Dzięki przyłączeniu Ukrainy do europejskiej sieci elektroenergetycznej, kraj może eksportować energię do Unii Europejskiej. Już w tym roku dzięki tej możliwości Ukraina, ponosząca obecnie olbrzymie koszty związane z obroną przed rosyjską agresją, może zarobić 1,5 mld euro. Byłaby to równowartość ok. 1,1 proc. ukraińskiego PKB w 2020 roku.

Ukraina otrzymała prawo do eksportu energii do Europy we wtorek 7 czerwca, podaje agencja prasowa Reuters.

Sieci Ukrainy są już gotowe do eksportu energii elektrycznej do Rumunii, Węgier, Słowacji i Polski – powiedziała w rozmowie z kanałem telewizji publicznej Suspilne doradczyni ministra energetyki Lana Zerkal, podaje agencja.

Do końca roku, w normalnych warunkach, dzięki temu będziemy mogli zarobić około 1,5 miliarda euro. Zaczęliśmy przesyłać energię do UE już to w marcu, a po uzyskaniu zezwolenia na eksport mamy techniczną możliwość robienia tego w ramach przepływów handlowych i zarabiania na tym pieniędzy – mówiła Zerkał w rozmowie z telewizją.

– Jest dla nas bardzo ważne, że mimo wojny udało nam się to zrobić 2,5 roku wcześniej niż planowano – dodała.

Ukraina zaczęła planować odłączenie się od rosyjskiej i białoruskiej sieci w 20214 roku po zajęciu Krymu przez Rosję. Agresja Federacji Rosyjskiej z lutego 2022 roku skłoniła Ukrainę i UE do przyspieszenia prac. W rezultacie, Ukrainie udało się przyłączyć do europejskiej sieci ENTSO-E w marcu tego roku, jak informowaliśmy w tym artykule.

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Ukraina jest krajem w dużej mierze samowystarczalnym, jeśli chodzi o produkcję energii elektrycznej. Ponad połowa krajowego zapotrzebowania jest przy tym zaspokajana z elektrowni atomowych.

Węgla jest coraz mniej. Zapasy są kilkukrotnie mniejsze, niż przed rokiem, a wydobycie w kopalniach rośnie nieznacznie