Ukraina i Mołdawia powinny zostać oficjalnie uznane za kraje kandydujące do Unii Europejskiej. Tak uznała Komisja Europejska (KE) i zaleciła nadanie im takiego statusu przez Radę Europejską. Unijni przywódcy zajmą się tą kwestią na szczycie 23 i 24 czerwca.
KE, najważniejszy organ decyzyjny Unii Europejskiej, zakończyła już ocenę wniosków Ukrainy, Mołdawii i Gruzji o wstąpienie do Wspólnoty. Zdaniem Komisji, Ukraina i Mołdawia powinny uzyskać oficjalny status krajów kandydujących do UE.
Komisja zaleciła tym samym Radzie Europejskiej przyznanie tym krajom takiego statusu. Jeżeli chodzi o Gruzję, KE uznała, że status kandydata powinien zostać jej przyznany, ale dopiero po zrealizowaniu szeregu priorytetów.
– Ukraina jest ogólnie bardzo zaawansowana w osiąganiu stabilności instytucji gwarantujących demokrację, praworządność, prawa człowieka oraz poszanowanie i ochronę mniejszości; kontynuuje dobre wyniki makroekonomiczne, wykazując się godną uwagi odpornością i stabilnością makroekonomiczną i finansową, jednocześnie musi kontynuować ambitne strukturalne reformy gospodarcze; oraz stopniowo zbliża się do istotnych elementów dorobku prawnego UE w wielu dziedzinach – podała Komisja.
– Na tej podstawie Komisja zaleca, aby Ukraina uzyskała perspektywę członkostwa w Unii Europejskiej. Należy przyznać jej status kraju kandydującego, pod warunkiem podjęcia działań w wielu dziedzinach – podano w oficjalnym komunikacie.
Wnioski o członkostwo w UE złożone przez Ukrainę, Gruzję i Mołdawię w świetle opinii Komisji zostaną omówione na kolejnym posiedzeniu Rady Europejskiej (czyli posiedzeniu szefów rządów Wspólnoty) w dniach 23 i 24 czerwca.
Do kwestii odniosła się w mediach społecznościowych przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen:
We recommend to give Ukraine the candidate status, on the understanding that the country will carry out a number of important reforms.
Ukraine has clearly shown commitment to live up to European values and standards.
And embarked, before the war, on its way towards the EU. pic.twitter.com/Cggme0Ep0l— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 17, 2022
– Ukraina wdrożyła już około 70 proc. zasad, norm i standardów. Jednak nadal pozostaje jej do wykonania ważna praca w zakresie praworządności, zapobieganiu oligarchii, przeciwdziałania korupcji i przestrzegania praw podstawowych – napisała na Twitterze szefowa KE.
Dodała jednak:
– Ukraińcy są gotowi umierać za perspektywę przynależności do europejskiej Wspólnoty. Chcemy, by mogli razem z nami realizować europejski sen:
Ukrainians are ready to die for the European perspective.
We want them to live with us the European dream. pic.twitter.com/3SPRqkgK7l
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 17, 2022
Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował na Twitterze przewodniczącej i członkom Komisji za podjęcie „historycznej decyzji”. Dodał, że liczy na pozytywne rozpatrzenie zalecenia KE na szczycie Rady Europejskiej w Brukseli za tydzień:
I commend the positive @EU_Commission Conclusion on 🇺🇦’s candidate status. It’s the 1st step on the EU membership path that’ll certainly bring our Victory closer. Grateful to @vonderleyen & each EC member for a historic decision. I expect the positive result from #EUCO next week.
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) June 17, 2022