{"vars":{{"pageTitle":"Ukraińcy i nie tylko. Coraz więcej cudzoziemców zakłada firmy w Polsce","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["bialorusini","dzialalnosc-gospodarcza","firma","fundusz-ubezpieczen-spolecznych","mazowsze","najnowsze","niemcy","obcokrajowcy","praca","ukraincy-w-polsce","wietnamczycy","zus"],"pagePostAuthor":"Dorota Mariańska","pagePostDate":"17 marca 2023","pagePostDateYear":"2023","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"17","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":516022}} }
300Gospodarka.pl

Ukraińcy i nie tylko. Coraz więcej cudzoziemców zakłada firmy w Polsce

Własne firmy w naszym kraju ma już ponad 31 tys. obcokrajowców. Najwięcej z nich funkcjonuje w województwie mazowieckim. Najczęściej przedsiębiorstwa zakładają Ukraińcy. 

Liczba obcokrajowców, którzy prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą i płacą składki do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w Polsce, systematycznie rośnie.

Ukraińcy wyprzedzili Białorusinów i Niemców

Obecnie jest to ponad 31 tys. osób ze 113 państw. Co trzecia z nich to Ukrainiec. Drugie i trzecie miejsce zajmują Białorusini i Wietnamczycy. Zaraz za nimi są Niemcy i Rosjanie. Dla porównania, w listopadzie ubiegłego roku w kraju było ponad 28 tys. cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą. Najliczniejszą grupę stanowili obywatele Ukrainy (2,6 tys.) i Białorusi (1,8 tys.).


Zobacz też: Podwyżki emerytur już od marca. Tyle ZUS wypłaci na rękę po waloryzacji świadczeń [TABELA]


Obecnie w Polsce obywatele Ukrainy stanowią jedną trzecią osób, które podjęły prowadzenie działalności na własny rachunek (11,2 tys.), na kolejnych miejscach są Białorusini (5,5 tys.) oraz Wietnamczycy (1,1 tys.) – wylicza Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.


Chcesz być na bieżąco? Subskrybuj 300Sekund, nasz codzienny newsletter!


Cudzoziemcy posiadający określoną podstawę pobytu w Polsce mogą zakładać i prowadzić działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak obywatele polscy. Oznacza to, że mogą podejmować i prowadzić każdą dopuszczoną polskim prawem formę działalności gospodarczej.

Obcokrajowcy wybierają woj. mazowieckie

– Według danych na 31 stycznia 2013 r., najwięcej cudzoziemców prowadzących działalność gospodarczą było na Mazowszu (ponad 10,5 tys.). Najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy (3,1 tys.) i Białorusi (2,3 tys.). W województwie mazowieckim, dolnośląskim i małopolskim jest najwięcej zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych od obcokrajowców z działalnością gospodarczą – informuje Wojciech Ściwiarski.

Z drugiej strony najmniej ubezpieczonych przedsiębiorców z innym paszportem niż polski jest w województwie świętokrzyskim, gdzie składki z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej płaci 303 obcokrajowców.

Polecamy: