{"vars":{{"pageTitle":"UE chce odejść od rosyjskiego gazu. Plan KE pozwoli zmniejszyć jego zużycie o 2\/3 do końca roku","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["energetyka","gaz-ziemny","inwazja-rosji-na-ukraine","komisja-europejska","main","repowereu"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"8 marca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"03","pagePostDateDay":"08","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":273145}} }
300Gospodarka.pl

UE chce odejść od rosyjskiego gazu. Plan KE pozwoli zmniejszyć jego zużycie o 2/3 do końca roku

Zapotrzebowanie UE na rosyjski gaz może się zmniejszyć nawet o dwie trzecie do końca 2022 roku. To zakłada efekt uniezależniania się od rosyjskich paliw kopalnych, który zaproponowała Komisje Europejska (KE). Zgodnie z planem, państwa członkowskie miałyby też obowiązek posiadania rezerw gazu.

Komisja chce „dążyć do dywersyfikacji dostaw gazu, przyspieszenia rozwoju czystych źródeł energii zastąpienia gazu w ciepłownictwie i wytwarzaniu energii. Może to zmniejszyć zapotrzebowanie UE na rosyjski gaz dwie trzecie przed końcem roku” – podała KE w komunikacie.

Po inwazji na Ukrainę argumenty za szybkim przejściem na czystą energię nigdy nie były mocniejsze i bardziej klarowne – wskazuje Komisja.

Nowy plan powstanie do końca kwietnia

Inwazja Rosji na Ukrainę i sankcje nałożone na Kreml spowodowały wzrost cen gazu. W obawie przed wpływem drogiego gazu na unijną gospodarkę, jednym z rozwiązań, które w krótkim terminie rozważy Komisja jest regulacja cen energii.

Aby zaradzić gwałtownie rosnącym cenom energii, Komisja przeanalizuje wszystkie możliwe opcje środków nadzwyczajnych w celu ograniczenia efektu przenoszenia cen gazu cenami energii elektrycznej, poprzez np. tymczasowe limity cen – podano.

KE planuje też regulację nakładającą na państwa członkowskie obowiązek wypełnienia magazynów gazu co najmniej do 90 proc. pojemności do 1 października 2022 roku.

Plan Komisji Europejskiej – na razie pod nazwą REPowerEU – zakłada również wprowadzenie możliwości udzielania przez państwa członkowskie krótkoterminowego wsparcia dla przedsiębiorstw dotkniętych cenami energii.

Inwazja Rosji na Ukrainę pogorszyła sytuację w zakresie bezpieczeństwa dostaw i doprowadziła ceny energii do bezprecedensowego poziomu. Na pozostałe tygodnie tej zimy Europa ma wystarczające ilości gazu, ale musimy pilnie uzupełnić nasze rezerwy na przyszły rok – wskazuje unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Komisja będzie również konsultować się z państwami członkowskimi w sprawie potrzeb i zakresu nowych tymczasowych ram kryzysowych dotyczących pomocy państwa dla przedsiębiorstw dotkniętym kryzysem. Chodzi w szczególności o te firmy, które borykają się z wysokimi kosztami energii.

KE zapowiedziała też, że jest gotowa udzielić wsparcia Ukrainie, Mołdawii i Gruzji, aby także tym krajom zapewnić niezawodną i zrównoważoną energię.

Wniosek ustawodawczy ws. nowej inicjatywy KE ma zostać przedstawiony do końca kwietnia.

W komunikacie zaznaczono również, że pełne wdrożenie propozycji Komisji „Fit for 55” już teraz zmniejszyłoby  zużycie gazu kopalnego w UE o 30 procent.

Czytaj też: