{"vars":{{"pageTitle":"Unia wypuściła 25-letnie zielone obligacje za 5 mld euro","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["news"],"pageAttributes":["inwestycje","klimat","komisja-europejska","nextgenerationeu","obligacje","zielone-obligacje"],"pagePostAuthor":"Katarzyna Mokrzycka","pagePostDate":"22 czerwca 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"06","pagePostDateDay":"22","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":316795}} }
300Gospodarka.pl

Unia wypuściła 25-letnie zielone obligacje za 5 mld euro

5 mld euro – to wartość pakietu zielonych obligacji wyemitowanych przez Komisję Europejską. Fundusze z ich sprzedaży będą przeznaczone na odbudowę UE po pandemii w ramach strategii NextGenerationEU. Łącznie na ten cel UE planuje emisję bonów i obligacji o wartości 800 mld euro. 

Pakiet właśnie wyemitowany przez KE to obligacje na 25 lat. To oznacza, że ich termin zapadalności przypada w 2048 roku.

Razem z tą transakcją Komisja wyemitowała łącznie już 47,5 mld euro w pierwszej połowie 2022 roku, zbliżając się do celu finansowania NextGenerationEU na poziomie 50 mld euro w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku – podała KE w komunikacie.

NextGenerationEU to tymczasowy instrument zapewniający do 800 mld euro na wsparcie odbudowy Europy po pandemii koronawirusa i budowania bardziej ekologicznej, bardziej cyfrowej i odporniejszej Europy.

Nowe obligacje cieszyły się przy tym ogromnym zainteresowaniem inwestorów. W trakcie tej emisji pakietu, o którym mowa, portfel zamówień wynosił ponad 32 mld euro – to oznacza, że zainteresowanie kupnem obligacji było sześć razy większe, niż wielkość emisji.

Od uruchomienia programu NextGenerationEU w czerwcu 2021 roku Komisja zebrała już 118,5 mld euro z emisji obligacji długoterminowych. Z czego 28 mld euro pochodzi właśnie z emisji zielonych obligacji.  Z łącznej kwoty pożyczonej  do tej pory, 100 mld euro trafiło już do państw członkowskich UE.

Łącznie, w celu sfinansowania NextGenerationEU, do końca 2026 roku Komisja pożyczy do 800 mld euro (według cen bieżących na rynkach kapitałowych).

30 proc. całej kwoty (800 mld euro) ma objąć emisję zielonych obligacji NextGenerationEU. Oprócz bezpośredniego wsparcia projektów leżących u podstaw zielonej transformacji w Europie, obligacje ekologiczne NextGenerationEU wzmacniają rolę euro na rynku zrównoważonych inwestycji i potwierdzają zaangażowanie Komisji Europejskiej w zrównoważone finansowanie.

Wspólnymi głównymi zarządzającymi tej transakcji byli BofA Securities, Deutsche Bank, DZ BANK, Societe Generale i TD Securities.

Komisja Europejska proponuje nowe źródła dochodów własnych budżetu UE