{"vars":{{"pageTitle":"Unijny "windfall tax". KE chce, by firmy paliwowe oddały jedną trzecią zysków","pagePostType":"post","pagePostType2":"single-post","pageCategory":["300klimat","news"],"pageAttributes":["energetyka","koncerny-paliwowe","kryzys-energetyczny","najnowsze","windfall-tax"],"pagePostAuthor":"Martyna Maciuch","pagePostDate":"14 września 2022","pagePostDateYear":"2022","pagePostDateMonth":"09","pagePostDateDay":"14","postCountOnPage":1,"postCountTotal":1,"postID":355350}} }
300Gospodarka.pl

Unijny „windfall tax”. KE chce, by firmy paliwowe oddały jedną trzecią zysków

Opłata solidarnościowa od nadmiarowych zysków dla firm z branży paliwowej. Takie rozwiązanie proponuje Komisja Europejska. Koncerny oddadzą nawet jedną trzecią swoich ponadwymiarowych zysków.

Komisja Europejska (KE) przedstawiła dzisiaj propozycję odpowiedzi na trwający w Europie kryzys energetyczny. Jednym z jej elementów jest opłata solidarnościowa dla firm z branży paliwowej. Opłata miałaby być pobierana od tych firm, które ze względu na rosnące ceny surowców energetycznych zwiększyły w tym roku swojej zyski w nieproporcjonalny sposób.

Opłata solidarnościowa

KE zaproponowała nałożenie na przedsiębiorstwa z sektora ropy naftowej, gazu i sektora rafineryjnego opłaty solidarnościowej. Byłaby ona pobierana przez państwa UE.

Opłacie podlegałyby te firmy, których zysk w 2022 roku przekroczy 20 proc. średniej z ostatnich trzech lat. Opłata miałaby wynieść co najmniej 33 proc. ponadwymiarowych zysków.

Funkcjonowałaby przez rok od wejścia w życie.

Ustanowienie tej opłaty solidarnościowej jako instrumentu europejskiego zapewni uniknięcie negatywnych skutków ubocznych na wewnętrznym rynku energii wynikających z nieskoordynowanych środków krajowych oraz znacznie ograniczy ryzyko sporów prawnych między przedsiębiorstwami a rządami – podaje KE.

Dochód z opłaty solidarnościowej powinien być wykorzystany do zapewnienia wsparcia gospodarstwom domowym. Na pomoc sfinansowaną z opłaty mogłyby liczyć tak e przedsiębiorstwa.

Państwa UE mogłyby finansować z opłaty wsparcie bezpośrednie. Ale środki mogłyby trafić także na inwestycje w zmniejszanie zużycia energii, w energochłonne gałęzie przemysłu, w dekarbonizację czy w OZE.

Za pobieranie opłaty solidarnościowej i redystrybucję zysku będą odpowiadać państwa członkowskie.


Polecamy też: